Wszystko o transplantologii
W sobotę 14 maja 2011 roku do Ostrowa Wielkopolskiego zjechali się lekarze i specjaliści medyczni z całej Południowej Wielkopolski, aby wspólnie mówić o transplantologii. Podczas konferencji zorganizowanej w Ratuszu poruszono przede wszystkim medyczne aspekty przeszczepów, a także etyczne, moralne i prawne aspekty związane tą dziedziną.
Głównym tematem konferencji „Partnerstwo dla transplantacji” był przeszczep szpiku kostnego. O medycznych aspektach transplantologii komórek krwiotwórczych mówili: prof. dr hab. Jacek Wachowiak i dr Krzysztof Olbromski. Z kolei ks. Adam Sikora opowiedział o etyczno-religijnej stronie przeszczepów szpiku i pozytywnym nastawieniu kościoła katolickiego wobec przeszczepiania narządów po śmierci dawcy, a także przeszczepów szpiku za życia. Natomiast Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dr Krzysztof Kordel mówił o problemach prawnych w transplantacji.
Na dawcę spośród rodzeństwa może liczyć tylko około 20%, czyli co piąty chory na białaczkę. Medycyna z roku na rok się rozwija i w chwili obecnej szansa na znalezienie dawcy niespokrewnionego odpowiednio zgodnego, od którego można przeprowadzić bezpieczną transplantację wynosi 60, 70, a nawet 80%. - mówi prof. dr.hab.n.med Jacek Wachowiak, Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantacji Pediatrycznej, Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Dzięki takim spotkaniom wzrasta świadomość społeczeństwa, że transplantacja jest to procedura nie do zastąpienia i nie ma lepszego leku, który byłby w stanie zastąpić przeszczep szpiku. Niesie on pewne ryzyko czego nie można ukrywać przed pacjentem, ale także niesie nadzieje chorym na całkowite wyleczenie – wyjaśnia prof.dr hab.n.med Mieczysław Komarnicki, Katedra i Klinika Hematologii Chorób Rozrostowych Układu Krwionośnego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W naszym kraju jest 18 ośrodków, w których można dokonywać przeszczepów szpiku. Pod względem liczby zarejestrowanych dawców szpiku Wielkopolska jest w Polsce na pierwszym miejscu.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko osób z środowiska medycznego, ale również wparcia idei udzielili lokalni samorządowy m.in. Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak. W ostrowskim Ratuszu pojawiła się także Drużyna Szpiku działająca przy III Liceum Ogólnokształcącym, która poprzez swoją działalność zachęca lokalną społeczność do oddawania szpiku. Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Lekarska oraz Urząd Marszałkowski w Poznaniu.