Spartakiada osób sprawnych inaczej
Po raz XII w Ostrowie Wielkopolskim i Przygodzicach odbyła się Ogólnopolska Impreza Sportowo – Integracyjna Osób Niepełnosprawnych. i IX Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w ramach współzawodnictwa o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W rywalizacji wzięło udział prawie 700 osób, reprezentujących 42 warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy i innych placówek z 3 województw oraz z Niemiec i Ukrainy.
W środę 25 maja 2011 roku na stadionie sportowym Klubu „Stal” w Ostrowie Wielkopolskim i w czwartek 26 maja 2011 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyła się Ogólnopolska Impreza Sportowo – Integracyjna Osób Niepełnosprawnych.Imprezie towarzyszyła IX Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w ramach współzawodnictwa o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.Patronat nad Spartakiada objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak i Prezes Fundacji „Miłosierdzie” w Kaliszu Stanisław Bronza.
Po raz pierwszy w historii Olimpiada odbywa się przez dwa dni, a jej program obejmował lekkoatletykę i konkurencje rekreacyjne. Z powodu remontu obiektu sportowego w Przygodzicach pierwszy dzień spartakiady odbył się wyjątkowo na stadionie Klubu „Stal” w Ostrowie Wielkopolskim – wyjaśniał Jerzy Kryjom, współorganizator przedsięwzięcia.
Głównym celem imprezy jest popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych oraz ich integracja ze społeczeństwem. Jak co roku zawodnicy rywalizowali w 20 dyscyplinach m.in. w biegu na 100m, skoku w dal i pchnięciu kulą.
Uroczystego otwarcia XII Ogólnopolskiej Imprezy Sportowo – Integracyjnej Osób Niepełnosprawnych dokonał Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak. Na stadionie przy ulicy Kusocińskiego był również obecny Starosta Ostrowski Paweł Rajski, a także samorządowcy z powiatu ostrowskiego. Apel Olimpijski odczytała Marlena Wojtczak.
Kiedy podejmujemy sportową rywalizację w obliczu naszych barw narodowych wówczas nabiera ona jeszcze większego wymiaru i jeszcze bardziej zobowiązuje. Obserwowałem was, kiedy wchodziliście na ten stadion i widziałem uśmiech na waszych twarzach, ale także emocje związane z dużą ilością dobrej walki. Jednak muszę wam powiedzieć, że dla mnie już teraz wszyscy jesteście zwycięzcami niezależnie od zdobytego miejsca na podium i poza nim. Dziękuję organizatorom za kontynuowanie tak potrzebnego przedsięwzięcia, a także dziękuję bardzo waszym trenerom i opiekunom za przygotowanie was do spartakiady – mówił starosta Paweł Rajski.
Puchary, nagrody i dyplomy uczestnikom Olimpiady wręczyli: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
W ogólnej klasyfikacji I miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej Przygodzice z siedzibą w Ostrowie wyprzedzając WTZ „Szczęśliwa 12-ka” z Konina i reprezentację Powiatu Ostrzeszowskiego. Na kolejnych miejscach znalazły się: reprezentacja powiatu pilskiego, WTZ - Gniezno, WTZ „Złota” – Kalisz, DPS – Pakówka, WTZ - Środa Wielkopolska, WTZ – Gizałki i WTZ Czeszewo.
Organizatorami spartakiady byli: Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, Warsztat Terapii Zajęciowej Przygodzice, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Lukas „Barycz”, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Gmina Przygodzice, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Ostrowie Wielkopolskim, Gminy Ośrodek Kultury w Przygodzicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, Wielkopolski Związek Kolarski oraz Samorząd Mieszkańców Sołectwa Przygodzice.
Podczas otwarcia spartakiady zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca z Przygodzic oraz grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przyjaciele” pod kierownictwem Zygmunta Paszkowskiego.