Uczniowie ZST w Sonneberg
W dniach 08.05.-21.05.2011 piętnastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła staż zawodowy w Sonneberg (Turyngia, Niemcy). Praktyka została zrealizowana w ramach projektu Leonardo da Vinci: „Europejski mechatronik - staże zawodowe w zakresie nowoczesnych technologii w mechatronice” w Państwowej Szkole Zawodowej SBBS Sonneberg i w Centrum Kształcenia Zawodowego SAZ Sonneberg.
Staż zawodowy obejmował zajęcia z automatyki, hydrauliki, pneumatyki, sterowników (SPS) i frezowania CNC. Uczniowie wykonali też dokumentację do produktu końcowego (logo szkoły), uczyli się programowania i obsługi maszyny CNC.
Zajęcia prowadzone były przez doskonałych nauczycieli w świetnie wyposażonych salach i warsztatach. Szczególnie ważny dla naszych uczniów był nacisk na część praktyczną – wyjaśnia Anna Wolińska, opiekun grupy ZST.
Oprócz zajęć szkolnych partnerzy niemieccy przygotowali bogaty program kulturowy, który pozwolił młodzieży poznać kulturę, zwyczaje i historię regionu. Młodzi ludzie mieli okazje zwiedzić hutę szkła i muzeum szkła w Lauscha, muzeum zabawek, a także obserwatorium astronomiczne. Dzięki wizycie w firmie Kumatec, produkującej systemy mechatroniczne, uczniowie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami w mechatronice i zobaczyć proces produkcyjny. Uczniowie uczestniczyli również w kolacji wydanej na cześć polskich gości przez starościnę powiatu Sonneberg Christine Zitzmann.
Uczniowie znacząco podnieśli swoje kompetencje zawodowe i językowe, mogli zobaczyć i przeżyć jak funkcjonuje się w zjednoczonej Europie i poczuć się pełnowartościowymi Europejczykami. Partner niemiecki zapewnił naszym uczniom doskonałe warunki zakwaterowania i wyżywienia. Młodzież poznawała życie codzienne mieszkańców i regionalną kuchnię niemiecką. Dyrekcja i nauczyciele obu szkół pozostawali pod wrażeniem zdyscyplinowania, kultury osobistej i pracowitości naszych uczniów – dodaje Anna Wolińska.
Pobyt uczniów w Sonneberg został zauważony i opisany w gazecie regionalnej płd. Turyngii „Freies Wort”.
Projekt został zrealizowany, a zagraniczna praktyka zawodowa przyniosła uczniom ZST wielostronne korzyści. Zwiększyła motywację do intensywniejszej nauki, pogłębiania znajomości j. obcych i planowania przyszłości zawodowej w Europie, w czym może być pomocny uzyskany certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności oraz paszport mobilności Europass.
Projekt, dzięki któremu młodzi ludzie mogli odbywać praktykę zawodową został przygotowany przez Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Poniżej prezentujemy przetłumaczony artykuł z gazety „Freies Wort” 12.05.2011
Poznać i docenić Sonneberg
Młodzi Polacy będą 2 tygodnie przebywać w Sonneberg. Ich wizyta to efekt współpracy w zakresie kształcenia zawodowego ponad granicami.
Projekt unijny Leonardo i współpraca między Państwową Szkołą Zawodową Sonneberg i ZST Ostrów umożliwiły praktykę zawodową – 2 uczennice i 13 uczniów z Polski wraz z opiekunką uczestniczą przez 13 dni w stażu zawodowym: „Europejski mechatronik-praktyka zawodowa w zakresie nowoczesnych technologii w mechatronice”. Podczas pobytu w Niemczech nie tylko pogłębią swoje umiejętności zawodowe i znajomość niemieckiego, również poznają ludzi i region. Helmut Hammerschmidt - z-ca dyr. SBBS: „Od 9ej do 15ej młodzież uczestniczy w zajęciach u nas lub w SAZ. Po lekcjach czeka ich bogata oferta kulturowa, służąca poznaniu miasta. Do tych ofert należą np. wizyta w Muzeum Zabawek, basen, bowling, zwiedzanie miasta i poznawanie jego osobliwości. Już podczas zwiedzania jeden z uczniów stwierdził; „Jak piękny jest Sonneberg”. Gospodarze chcą jeszcze bardziej utwierdzić swych gości w tym przekonaniu dalszymi ofertami.
Młodzież została przyjęta przez Starościnę Ch. Zitzmann. Planuje się też organizację niezapomnianego wieczoru pożegnalnego, podsumowującego projekt (zamek Schlossberg).
W roku 1978 powstała szkoła ZST, kształcąca fachowców dla automatyki przemysłowej, w której obecnie kształcą się nasi goście. Ostrów Wielkopolski leży w Wielkopolsce - w tym samym województwie, co Leszno, które było partnerskim miastem Suhl w czasie NRD.