Marszałek chwali ostrowski SOR
Z udziałem Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbyło się zakończenie projektu remontu i przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu wraz z budową lądowiska dla helikopterów. Obecnie to jeden z najnowocześniejszych oddziałów ratunkowych w regionie.
Oficjalne podsumowanie projektu odbył się 26 maja 2011 r. w ostrowskim szpitalu.
Wartość projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, działanie 12.1 Rozwój systemu ratownictwa medycznego, wyniosła 3 932 715,17 zł. Z tego 85 proc. tej kwoty dofinansowała Unia Europejska, pozostała część pochodziła z budżetu powiatu i szpitala.
Dzięki tym środkom udało się zakupić nowy sprzęt medyczny w tym m.in.: aparat RTG z ramieniem C, ultrasonograf przewoźny, mobilny stół operacyjno- zabiegowy, kardiomonitory, aparaty do znieczulania dzieci i dorosłych, respiratory stacjonarne i transportowe oraz defibrylatory Przebudowano i wyremontowano część bloku ambulatoryjnego, utworzono nowe gabinety, zmodernizowano podjazd dla osób niepełnosprawnych.
- Jesienią zakończyła się część budowlana projektu. Obecnie zakończyliśmy całość obejmującą zakup sprzętu, szkolenia dla personelu, lądowisko dla helikopterów medycznych. Jeszcze kilka dni temu trwały ostatnie prace – wyjaśniał Dariusz Bierła Dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. – Teraz na SOR-rze mamy wszystko, co potrzebne jest do dobrej pracy: kardę medyczną i pielęgniarską, sprzęt i odpowiednie warunki. Jeśli chodzi o nasze, szpitalne plany to zobaczymy, jakie będą projekty w latach następnych pod względem możliwości pozyskiwania środków. Wówczas będziemy przygotowywać projekty. Na pewno chcielibyśmy unowocześniać oddziały przeznaczone dla dzieci.
Fundusze unijne pozwoliły również na zmodernizowanie przyszpitalnego lądowiska dla helikopterów. Lądowisko powiększono i wyposażono w oświetlenie pozwalające na przeprowadzanie działań ratowniczych przez 24 godziny na dobę przy różnych warunkach pogodowych. Obecnie jest to jedyne miejsce w Południowej Wielkopolsce przystosowane do całodobowych startów i lądowań śmigłowców. Dzięki temu w znaczący sposób zwiększyła dostępność transportu lotniczego dla osób wymagających natychmiastowego leczenia w ośrodkach specjalistycznych nie tylko z Ostrowa i Powiatu Ostrowskiego, ale także z rejonu Ostrzeszowa, Krotoszyna i Pleszewa.
- Jako starosta chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy byli zaangażowani w projekt. Także radnym minionej kadencji. Jedno było charakterystyczne, że mówiąc o służbie zdrowia nie było podziału na opozycję i koalicję. Dziękuję także poprzedniej dyrekcji szpitala, bo państwa działania przyczyniły się do tego, że nasz szpital może tak wyglądać – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski. – Drogi Darku jesteś fanatykiem ratownictwa i twoje zaangażowanie jako lekarza, szefa oddziału, a teraz dyrektora było tu nieocenione. Mamy powód powiedzieć, że jesteśmy dumni z takiego dyrektora.
Po raz pierwszy gościem w ostrowskim szpitalu był Marszałek Województwa Marek Woźniak, który z zainteresowaniem zapoznał się z realizowanymi inwestycjami. Jak mówił podczas spotkania oraz brifingu z dziennikarzami, jego wizyta jest też okazją do porozmawiania o problemach miasta i powiatu.
- Dziś na służbę zdrowia patrzymy inaczej niż 2-3 lata temu. Nadszedł czas na kompleksowe spojrzenie. Chociaż mamy w kraju trzech organizatorów placówek służby zdrowia (powiaty, województwa i uczelnie wyższe) i nie zmuszają nas do tego przepisy, powinniśmy zacząć dyskutować i myśleć o służbie zdrowia całościowo – mówił M. Woźniak. – Tak naprawdę jedynym ogniwem spajającym wszystkie szczeble jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie zawsze to jednak sprzyja, racjonalizacji w funkcjonowaniu poszczególnych palcówek. Bywa też, że niektórych usług jest w nadmiarze, a innych świadczeń brakuje, a powinniśmy się uzupełniać.
Ostrowski SOR Marszałek wskazał jako przykład możliwości specjalizacji i zaspokojenia potrzeb dla większego regionu niż tylko miasto i powiat.