Powiat otwiera grunty na inwestycje
Ponad 230 ha gruntów posiada w Przygodzicach Starostwo Powiatowe w Ostrowie. - To jest konkretny majątek, który chcemy odpowiednio przygotować pod kątem inwestycyjnym tak, by przyniósł oczekiwane zyski – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski. Jeszcze w tym roku pod młotek pójdą tereny przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe.
Jak wynika z dokumentacji geodezyjnej powierzchnia obrębu Przygodzice wynosi ok. 1318,85 ha, które dzielą się na 2393 działki. Powiat Ostrowski posiada w Przygodzicach 66 działek o powierzchni ponad 236 ha, co stanowi 18 proc. powierzchni miejscowości.
- Z pewnością jeśli chodzi o nieruchomości to Gmina Przygodzice jest naszym skarbczykiem. To właśnie tam mamy ponad 200 ha gruntów. Część z nich jest już przygotowana do zagospodarowania, sporo gruntów jest dzierżawionych, a co do pozostałych rozpoczyna się procedura planistyczna. Musimy te nasze marzenia inwestycyjne zacząć realizować już teraz, by za kilka lat można było wcielić w życie konkretne plany – mówi Starosta Ostrowski. - Wiele w dziedzinie planów zagospodarowania przestrzennego realizujemy we współpracy z Wójtem Gminy Przygodzice.
Najdalej pod względem przygotowania zaawansowane są prace przy zagospodarowaniu działek w rejonie ul. Wysockiej. Powiat już wystawił do sprzedaży kilka gruntów o powierzchni ponad 4,4 tys. metrów kwadratowych. Przetarg na nie odbędzie się 14 czerwca 2011r., a kolejne pod młotek pójdą już niebawem.
- Trzy pierwsze działki, które wystawiamy to tereny dobrze skomunikowane położone niedaleko miasta, a same działki są uzbrojone i malowniczo położone. W dalszej części będziemy oferować 34 działki do zabudowy mieszkaniowej. Procedury geodezyjne także zostały ukończone. Jest to miejsce, w którym może powstać bardzo ciekawe osiedle domków jednorodzinnych. W ostatnim czasie mieliśmy nawet spotkanie z deweloperem zainteresowanym tymi terenami – wyjaśnia P. Rajski.
Zainteresowaniem inwestorów już cieszy się ok. 3 ha działka położna za stacją Shell. Plan pozwala przeznaczyć go pod sklepy wielkopowierzchniowe. Kolejne 107 ha Starostwo będzie mogło zaoferować inwestorom po zakończeniu planu zagospodarowania. Mimo zainteresowania inwestorów władze zwlekają ze sprzedażą do czasu zakończenia procedur planistycznych. Wtedy wartość gruntu jest dużo wyższa.
Największe zasoby gruntów powiatowych znajdują się jednak po obu stronach drogi do Jankowa Przygodzkiego (jadąc z Przygodzic).
- Wzdłuż drogi przebiega granica parku krajobrazowego, a strefa ochronna parku w pewien sposób określa i wymusza przeznaczenie gruntów. Stąd dopuszczenie tylko przemysłu lekkiego, nieuciążliwego, usług, magazynów itp. inwestycji – wyjaśnia wicestarosta Tomasz Ławniczak. – Wiele zależy od ustaleń i rozmów pomiędzy władzami gminy, a dyrekcją parku. Po zachodniej stronie większość gruntów, w najbliższej otulinie stawów, utrzyma z pewnością rolniczy charakter. Nie wykluczone jednak, że uda się wygospodarować obszar, zlokalizowany najbliżej drogi, na którym także będzie mogło powstać osiedle mieszkaniowe z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Działki budowlane w tym rejonie sprzedają się jak przysłowiowe ciepłe bułki. Atrakcyjności terenów inwestycyjnych po wschodniej stronie może podnieść nie tylko uchwalony plan zagospodarowania, ale także dobre skomunikowanie. W pobliżu przebiega droga krajowa jednak obecnie dojazd ogranicza wiadukt.
- Chcemy ten problem rozwiązać. Jesteśmy już umówieni z wójtem Przygodzic w poznańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na rozmowy w kwestii zrobienia przebicia do naszych gruntów od ul. Wrocławskiej. Nasza propozycja jest taka, aby nowa droga wytyczona została przez tereny niezurbanizowane, co mogłoby ograniczyć sprawy proceduralne i kosztowe. Współpracujemy w tej sprawie z władzami Przygodzic, bo rozwój tych terenów jest w interesie obu stron - wyjaśnia starosta Rajski.