Ratunek na półtora roku
Ostrowski szpital wygrał konkurs i od 1 lipca 2011 r., przez najbliższe półtora roku, świadczyć będzie usługi z zakresu ratownictwa medycznego finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do dyspozycji potrzebujących będą 2 karetki specjalistyczne i 3 podstawowe, personel i zaplecze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
- Zawsze chcielibyśmy, aby było więcej pieniędzy, jednak kwoty zaproponowaliśmy w kontrakcie są maksymalne, jakie mogliśmy otrzymać . Są to środki pozwalające na utrzymanie personelu oraz pokrycie kosztów użytkowania sprzętu. Mam nadzieję, że kontry na lata następne będą pod tym względem lepsze, a proponowane przez NFZ kwoty zostaną zrewaloryzowane - mówi Dariusz Bierła Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Za półtora roku kontraktowanie usług ratownictwa medycznego odbywać się będzie już w nowych realiach funkcjonowania dużych rejonów operacyjnych. Przypomnijmy, że zmiany miały się rozpocząć już w tym roku, ale ostatecznie datę przesunięto na połowę 2013 roku.
Jak mówi dyrektor Bierła jest to czas, który pozwoli ostrowskim służbom lepiej przygotować się do zmian i wystartować na świadczenie usług w nowym, większym rejonie operacyjnym. Jedyna negatywna zmiana, w świadczeniu usług ratownictwa medycznego która wynika z Wojewódzkiego Planu Zabezpieczenia Medycznego polega na obniżeniu statusu karetki stacjonującej w Odolanowie, ze specjalistycznego na podstawowy. Co oznacza zastąpienie lekarza ratownikiem medycznym.
- Nie odpuszczamy tego tematu, rozmawiamy ze służbami wojewody i wciąż liczymy na to, że uda się nam go przekonać, aby odzyskać poprzedni status karetki – wyjaśnia D. Bierła.
Jak wynika ze statystyk zespoły ratownicze podlegające ostrowskiemu ZZOZ wyjeżdżały w 2010 r. do wzywających pomocy ponad 12 tys. razy i co roku notuje się ich więcej.