300 lat tradycji Granowca
To jedna z tych miejscowości, w której chociaż nie zachowały się materiały źródłowe związane z dokładną datą lokacji, wyjątkowo pieczołowicie podchodzi się do historii i tradycji. Granowiec – jedna z największych wsi w gminie Sośnie hucznie obchodziła jubileusz 300-lecia istnienia.
Okolicznościowe uroczystości odbyły się w niedzielę 5 czerwca 2011r., a poprzedziło je nabożeństwo w miejscowym kościele. Historię Granowca przypomnieli jej najmłodsi mieszkańcy, uczniowie szkoły w ciekawej multimedialnej prezentacji. Granowiec lokowany został, prawdopodobnie, w początkach XVII w., a najstarszym dokumentem potwierdzającym istnienie Granowca jest zapis w księdze zmarłych z kościoła pw. św. Marcina w Odolanowie datowany na 1711 r. Ta data stała się cezurą w wyznaczeniu współczesnych obchodów 300-lecia.
Nie ma także jednoznacznego wyjaśnienia nazwy, istnieją jedynie hipotezy i legendy. Jedno z przypuszczeń jest takie, że nazwa może pochodzić od słów „splecione zboża’’ lub „gran - ziarno’’. Inni wskazują, że należy ją wiązać z miejscem odbywania się wieców, stąd pierwotna nazwa Gronowiec, a późniejszy uproszenia na Granowiec.
Mieszkańcy, uważają, że historia miejscowości jest z wielu powodów wyjątkowa. To właśnie tutaj po obu stronach granicy Śląska i Wielkopolski przez kilka wieków sąsiadowali ze sobą polscy ewangelicy i wyznawcy religii katolickiej, a to była oaza dla ewangelików prześladowanych na Śląsku. To z Granowca pochodzi także błogosławiona siostra Gwidona ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Przypomnijmy, że w czasie okupacji hitlerowskiej w Nowogródku wraz z innymi siostrami s. Gwidona zgłosiła się na gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób, aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania. Aresztowanym karę śmierci zamieniono na roboty w Niemczech. Wszyscy wywiezieni przeżyli wojnę. Siostry zostały wezwane 31 lipca, a następnego dnia, bez sądu i wyroku, zostały rozstrzelane. Papieża Jana Pawła II 5 marca 2000 roku, w czasie pierwszej beatyfikacji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 na Placu św. Piotra w Rzymie beatyfikował je.
- Jestem dumy, że Granowiec jest częścią gminy, bo jesteście wizytówką Gminy Sośnie pod wieloma względami. Nawet tak prozaiczna, wydawałoby się, rzecz jak to, że w sobotę wszyscy sprzątają chodniki przed swoimi posesjami wyróżnia was wśród innych – mówił Krzysztof Bochen wójt Gminy Sośnie. – Zawsze ścierały się tu różne poglądy, jednak kiedy dochodziło do wyborów inwestycji, to potrafiliście się jednoczyć i wspólnie o nie występować. To skutkowało i skutkuje tym, że tak wiele udało się tu zrobić.
W uroczystych obchodach udział wziął także Starosta Ostrowski.
- Gdyby, ci którzy 300 lat temu mieszkali w Granowcu powstali z grobów, pewnie nie potrafiliby się odnaleźć w nowych warunkach, ale powiedzieliby że ten Granowiec jest gospodarski, tu dba się o porządek otoczenie, widać dbałość o dobro wsi – mówił Paweł Rajski. - Byłem urzeczony prezentacją młodzieży i dbałością o historię. Z głębi serca gratuluję tego, co dokonaliście. Kto pamięta o swoich korzeniach spokojnie może myśleć o przyszłości.
Mieszkańcy wsi docenili i uhonorowali wszystkich wójtów, którzy po reformie 1990 r. kierowali gminą. Specjalne 10 statuetek powędrowało w ręce najbardziej zasłużonych mieszkańców Granowca. A swoją wdzięczność wyrazili także strażacy z OSP wręczając złote i srebrne medale.
Uroczystości zakończył festyn w zbudowanym ze środków unijnych parku rekreacyjnym. Na pamiątkę jubileuszu wójt zasadził w nim dąb szypułkowy symbol siły i długowieczności.