Ostrów oczami humanistów
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim podsumowali swoją kilkumiesięczną aktywność w ramach programu „Młody Obywatel” przygotowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do młodych ludzi, którzy przy wsparciu nauczycieli i lokalnych samorządów prowadzą badania miejscowego kapitału społecznego. W programie bierze udział 100 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
- W programie bierzemy udział od października 2010 roku. W pierwszym półroczu uczniowie przeprowadzili badania społeczności lokalnej, natomiast w drugim półroczu klasa realizowała własny projekt uczniowski. Uczniowie pracowali m.in. z mapą miasta zaznaczając na niej miejsca ważne dla jego mieszkańców, analizowali materiały prasowe w poszukiwaniu lokalnych walorów, a nawet wyruszyli na ulice miasta ze specjalną ankietą – wyjaśnia Donata Konieczna, wychowawca klasy If i koordynator projektu.
W ramach gry „Oficer Dlaczego” licealiści odwiedzili miejsca, w których tworzone są informacje, gdzie ludzie spotykają się i rozmawiają lub sobie pomagają. Na miejscu dowiadywali się, kto korzysta z tych miejsc, w jaki sposób i w jakim celu. W sumie uczniowie zebrali 80 takich kart, a do każdej z nich dołączyli materiał fotograficzny.
Jednak najważniejszym przedsięwzięciem był autorski projekt „Ostrów Wielkopolski i okolice - oczami humanistów”. Młodzież miała za zadanie pozyskać dla swojej inicjatywy sojuszników i sponsorów. Jednym z takich sojuszników był Starosta Ostrowski Paweł Rajski, który objął nad tą inicjatywą honorowy patronat.
- Uczniowie mieli za zadanie w taki sposób zaprezentować Ostrów Wielkopolski, aby był on atrakcyjny dla młodych ludzi, aby chętniej się tu osiedlali. W poszukiwaniu informacji przeprowadzono prawie 30 wywiadów z wieloma postaciami życia publicznego. Były to osoby, które stoją na czele instytucji samorządowych, kulturalnych, sportowych a także ostrowscy księża i związani z miastem artyści – mówi koordynator projektu.
Humaniści z II LO odwiedzili również zabytkowe kościoły, nekropolie oraz okoliczne pałace. Aby rozeznać się w potrzebach mieszkańców miasta przeprowadzili sondę uliczną, a o swoim zaangażowaniu w tym projekcie nakręcili poglądowy film. Projekt zakończono publiczną prezentacją, która odbyła się w piątek, 3 czerwca 2011r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.
- To wszystko, czym zajmowaliście się w ramach tego projektu, można nazwać nie inaczej, jak poszukiwaniem swojej lokalnej tożsamości. Wasza sonda potwierdziła, że w myśl znanego przysłowia - cudze chwalimy, a swego nie znamy. W Ostrowie mamy wiele imprez kulturalnych na wysokim, często światowym poziomie, możemy cieszyć się nieskażoną przyrodą i pięknymi zabytkami w okolicach miasta, nasza lokalna historia obfituje w wydarzenia wręcz pionierskie w skali kraju. Jestem przekonany, że również pod względem gospodarczym Ostrów może stać się atrakcyjnym miejscem, a rozwoju miasta upatruję w ścisłej współpracy z naszym sąsiadem, Kaliszem i prężnie rozwijającymi się gminami – mówił podczas prezentacji zastępujący starostę ostrowskiego, wicestarosta Tomasz Ławniczak.
Efekty pracy w ramach programu „Młody Obywatel”można podziwiać na specjalnym fotoblogu, który już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem: http://ostrow-wielkopolski-oczami-humanisty.blogspot.com. Z rekomendacji Jerzego Wójcickiego, jako mentora CEO zespół z ostrowskiego Reymonta został zakwalifikowany do ogólnopolskiego przeglądu najciekawszych prezentacji, który odbędzie się w dniu 17 czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.