One pomagają innym
Piętnastolecie istnienia obchodziło Ostrowskie Koło Amazonek. Jubileuszowe obchody odbyły się 22 czerwca 2011 r. w Ostrowskim Centrum Kultury. – Jesteście niezastąpione, bo to wy rehabilitujecie ciało i dusze – mówiła do ostrowskich Amazonek Krystyna Wechman prezes Fundacji Amazonek z Poznania, gratulując osiągnięć.
Historia ostrowskich Amazonek rozpoczęła się niepozornie. Piętnaście lat temu podczas spotkania sześciu kobiet, które dotknięte rakiem piersi, postanowiły pomóc sobie i innym cierpiącym. Tak skonkretyzowała się idea, której efektem było powstanie 19 kwietnia 1996r. Ostrowskiego Klubu Amazonek. Pierwszą szefową została Jolanta Królik, a na początku organizacja skupiała 33 kobiety. Dziś do Amazonek należy prawie 100 pań, które pokonały raka.
- 15 lat temu słońce zaświeciło nad Ostrowem, bo znalazła się kobieta, która założyła klub Amazonek. To była Ziuta (Józefa) Janczewska. Nie ma jej wśród nas, jest jej mąż, który wspierał ją i dziewczyny z Klubu. To jest właśnie piękne, żeby wspierać się nawzajem. Same nie damy sobie rady – mówiła podczas uroczystości obecna szefowa Ostrowskiego Klubu Amazonek Grażyna Koteras.
Od samego początku Amazonki mają swoją siedzibę w Zespole Szkół Medycznych. Tam pomieszczenia do rehabilitacji, ale także pokoiki na potrzeby stowarzyszenia udostępniła była dyrektor szkoły Zdzisława Pifke.
Rak piersi wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Co roku zapada na niego kilkanaście tysięcy ludzi, także mężczyzn. Statystycznie na każde sto kobiet raka piersi wykrywa się także u jednego mężczyzny. Dzięki profilaktyce coraz więcej osób udaje się wyleczyć.
– 20 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi, a dziś szefuję największemu ruchowi Amazonek w Polsce i jestem z tego szalenie dumna. Jak zachorowałam, wówczas nie było łatwe porozmawiać z inną osobą – powiedziała Krystyna Wechmann prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek z Poznania. - Gratuluję wam tych 15 lat. Gratuluję Waszego udziału w uświadamianiu i profilaktyce. Kiedy niedawno analizowano dane okazało się, że największą przyczyną niezgłaszania się kobiet na badania profilaktyczne jest brak rozmowy o tej chorobie. To Wy rozmawiacie w rodzinie, z sąsiadami o chorobie nie strasząc nikogo. Wasze kampanie dla Ostrowian są tym elementem, który powinien jak najwięcej uświadamiać.
Ostrowskie Amazonki oferują konkretną pomoc. Trzy razy w tygodniu prowadzą zajęcia rehabilitacyjne. Raz w miesiącu na spotkania zapraszają psychologa. Przez 24 godziny na dobę działa ich telefon zaufania.
Wszystkie działania i zasługi w profilaktyce podkreślali obecni goście, wśród których był m.in. Piotr Walkowski - Poseł na Sejm RP, Paweł Rajski - Starosta Ostrowski, Piotr Kuroszczyk Wójt Gminy Ostrów oraz lekarze, rehabilitanci, wolontariusze i przedstawiciele klubów Amazonek z całej Wielkopolski.
- Tak łatwo stojąc przed tak zacnym audytorium powiedzieć, że jesteście takie dzielne. Odpowiecie z pewnością, to my wiemy, co znaczy usłyszeć ten wyrok i podjąć walkę. Powiem, że podziwiam – mówił Starosta Paweł Rajski. - Dawałyście nadzieję i otuchę tym, którzy przeżywali załamanie. Jest dziś wielka radość z tego, że jesteście z nami, ale z drugiej strony szkoda, że tak wspaniałych ludzi nie było wcześniej, bo przecież przed powstaniem Klubu też były kobiety, które takiego wsparcia potrzebowały. Dziękujemy Wam za to robicie, za to, że jesteście i już prosimy o więcej.
Poseł Walkowski podkreślał z kolei fakt, jak jeszcze jako wicestarosta z ostrowskimi Amazonkami rozpoczynał akcje profilaktyczne wśród kobiet na wsi. – To wtedy jeżdżąc z Wami zrozumiałem w pełni, jak ważną pełnicie rolę – mówił parlamentarzysta.
Organizację uroczystości jubileuszowych wsparło także Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.