Termomodernizacja podsumowana
Z końcem roku szkolnego 2010/2011 zakończyła się termomodernizacja Zespołu Szkół Technicznych. Setki wymienionych okien, tysiące metrów kwadratowych zużytego styropianu – ta 5,4 milionowa inwestycja zrealizowana z udziałem funduszy unijnych już teraz przynosi oszczędności.
Projekt termomodernizacji zainicjowało i przygotowało Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim na początku 2010 roku. Już 30 kwietnia 2010 roku przystąpiono do przetargu. Oficjalnie prace budowlane na obiekcie rozpoczęto pod koniec lipca. Wówczas planowano, że inwestycję uda się zakończyć z końcem roku. Jednak ciężka zima spowodowała, że termin odłożono w czasie.
- Ocieplono styropianem ściany o powierzchni 5.600 m2, co daje powierzchnię przybliżoną do boiska piłki nożnej. Ocieplono dachy o powierzchni 4.800 m2 . Wymieniono 340 okien i 30 drzwi wejściowych. Ściany z luksferów zastąpiono oknami z poliwęglanu, a nad wszystkimi wejściami zainstalowano daszki. Wymieniono instalację ciepłej wody oraz ogrzewania centralnego, zainstalowano 275 nowych kaloryferów i 14 kolektorów słonecznych – wylicza dyrektor Eugeniusz Namysł.
W związku z termomodernizacją całkowicie zmieniła się sala gimnastyczna, w której zamurowano połowę okien, odnowiono ściany i zainstalowano nowe oświetlenie. Tam też wyremontowano od podstaw dwa prysznice, w których woda podgrzewana jest, podobnie jak na basenie, przez pompę ciepła. Poza pompami ciepła przyszkolną pływalnię wyposażono w urządzenia wentylacyjne i kolektory słoneczne. Wymieniono połać dachową, okna i oświetlenie, całe wnętrze wymalowano. Uroczyste otwarcie basenu po półrocznej przerwie miało miejsce 18 stycznia 2011 roku.
Głównym zamierzeniem termomodernizacji jest zaoszczędzenie energii cieplnej i elektrycznej oraz związane z tym ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Mimo, że na potwierdzenie efektu ekologicznego trzeba będzie jeszcze poczekać, to już teraz dwaj uczniowie ZST zbadali efektywność pracy pompy ciepła i związane z jej zastosowaniem oszczędności. W swojej pracy „Jak poprawić efektywność energetyczną” zamieścili wyniki czteromiesięcznych badań.
- Uczniowie skupili się na stratach ciepła przez ściany, okna i wentylację poznając równocześnie zasady działania kolektorów i pompy ciepła. Z przeprowadzonej analizy wynika, że dzięki pompie ciepła temperatura wody wzrosła o 25 stopni, a straty ciepła przez okna zmalały czterokrotnie. Efekt termomodernizacji jest zaskakujący, wg szacunków zaoszczędzimy około 40 proc. ciepła – nie ukrywa zadowolenia dyrektor ZST. - W budynku Pawilonu, najbardziej oddalonego od głównego węzła ciepłowniczego, nareszcie będzie ciepło! Jeszcze nie tak dawno, zimą temperatura w pomieszczeniach spadała czasami do minus 15 stopni, wyłączając ten obiekt całkowicie z działalności lekcyjnej.
Podczas oficjalnego podsumowania inwestycji, jakie miało miejsce 22 czerwca 2011 roku dyrektor Eugeniusz Namysł złożył na ręce starosty Pawła Rajskiego specjalne podziękowanie za przygotowanie projektu termomodernizacji, jej realizację oraz sfinansowanie.
- Myślę, że te podziękowania są skierowane do tych wszystkich, którzy tworzyli to piękne dzieło: do poprzedniego zarządu, radnych III kadencji, którzy bardzo hojnie z powiatowego budżetu pieniądze na termomodernizację wyłożyli. To podziękowanie chciałbym symbolicznie przekazać dalej - Jackowi Szydłowskiemu i Jerzemu Bartuziemu, pracownikom Starostwa, którzy tworzyli ten cały projekt i z zaangażowaniem czuwali nad jego realizacją – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Termomodernizacja kompleksu budynków, należących do Zespołu Szkół Technicznych to jedna z największych inwestycji powiatowego samorządu. Całkowity koszt zamknął się kwotą około 4,5 mln złotych, z czego 1,5 mln złotych przeznaczono na Krytą Pływalnię „Delfin”. Termomodernizacja Zespołu Szkół Technicznych to ostatni etap dużego projektu „Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej” realizowanego od 2008 roku. W jego skład wchodziła również termomodernizacja Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, Zespołu Szkół Muzycznych oraz sali gimnastycznej przy ul. Wolności. Główny ciężar finansowy poniósł Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, z którego pozyskano dofinansowanie w wysokości 85 %.