Jazda figurowa na koniach
Pokaz piękna, elegancji i współpracy jeźdźca z koniem to najkrótsza recenzja Oficjalnych Ogólnopolskich Zawodów w Ujeżdżeniu, które odbyły się na hipodromie w Borowiance w dniach od 23 do 26 czerwca 2011 roku. Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.
Przez trzy dni Ostrów Wielkopolski był stolicą jeździectwa, a ostrowianie mieli rzadką okazję, by dosłownie poczuć piękno tego sportu. Organizatorem imprezy są: Jeździecki i Uczniowski Klub Sportowy „MW’’ Wesoła, Ośrodek Jeździecki i Hotel Borowianka oraz firma Pupil FOODS.
Zawody w ujeżdżeniu nazywane są „jazda figurową’’ na koniu. Wszystko za sprawa wymogów technicznych, regulaminowych, surowego programu i sposobu ocen. Najkrócej mówiąc na placu o wymiarze 20x60m, konie w oznaczonych miejscach wykonują pod jeźdźcem zadane w programie obowiązkowym ćwiczenia. Ostatniego dnia w (niedzielę) wykonywane są programy dowolne z muzyką. Właśnie ten element programu jest najbardziej widowiskowy. Świadczą o tym przepełnione trybuny i wielu widzów śledzących na żywo taneczne poczynania jeźdźców i koni.
– Sędziowie oceniają wiele elementów. To, jak koń zgrywa się z muzyką. Sposób wykonania poszczególnych figur, np. koń nie może przekraczać śladów tylnych lub przednich nóg. Pod uwagę brane jest także tempo jazdy, zmieszczenie się w określonym czasie. Są to już konkursy na poziomie – wyjaśnia Stanisław Sułecki.
- To była już 5. edycja tych zawodów, które w krótkim czasie zyskały ogromną renomę w środowisku jeździeckim Polski. Zaczynaliśmy od ok. 50. koni podczas pierwszych zawodów, a w tym roku gościliśmy ich już 85. z całej Polski m.in. ze Szczecina, Sopotu, Gdyni, Warszawy, Włocławka, Lublina i Rakowa – powiedziała Jolanta Żarska Sułecka – prezes Klubu MM Wesoła.
Władze Polskiego Związku Jeździeckiego doceniając bardzo wysoki poziom organizacji ostrowskich zawodów, wzrastającą ich rangę, docenianą w profesjonalnym środowisku jeździeckim uhonorowały przyznaniem Srebrnej Odznaki PZJ głównych organizatorów: Jolantę Żarską Sułecką – prezesa Klubu MM Wesoła, Stanisława Sułeckiego prezesa firmy PUPIL FOODS oraz Tadeusza Wolarza właściciela ośrodka i hotelu „BOROWIANKA’’. Odznaki wręczyli Krzysztof Tomaszewski prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego i przewodniczący Kolegium Sędziów PZJ oraz Maryla Pilichowska wiceprezes WMZJ.
Do Ostrowa przyjeżdżają najlepsi i najbardziej utytułowani zawodnicy. To podczas tych zwodów odbywa się m.in. Eliminacje Młodych Koni Do Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata (konie 4, 5 i 6-letnie). Konkursy rozgrywane są na różnych stopniach trudności. Rywalizacja w każdym z nich trwa trzy dni (tzw. runda) o zwycięstwie decyduje najlepszy wynik. Tegoroczna stawka młodych koni okazała się bardzo dobra. Kilka wybitnych koni zdobyło konieczne minimum kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata i, które w sierpniu odbędą się w Niemczech.
- Z przyjemnością śledziłem rywalizację na parkurze. Byłem pod wrażeniem umiejętności i cierpliwości, jaką trzeba wykazać się w przygotowaniu konia. Są to z pewnością zawody, które wpisują się w dobrą promocję Powiatu Ostrowskiego i Ostrowa w kraju. Goście spędzają u nas kilka dni i mają okazję przekonać się, że jest tu wiele interesujących miejsc. Nie bez znaczenia jest sam dobry klimat wokół imprezy, a to już zasługa organizatorów i właściciela ośrodka Tadeusza Wolarza, który z taką pasją podchodzi do przygotowania tej imprezy – powiedział Paweł Rajaki Starosta Ostrowski.
Udział w tak trudnych zawodach wymaga, więc długich przygotowań. W większości przypadków zgranie jeźdźca i konia, tak by niewidoczne sygnały ręką lub noga były odpowiednio interpretowane przez zwierzę wymaga kilku lat żmudnych przygotowań. Specyfiką ostrowskich zawodów jest, że prowadzona jest klasyfikacja na najlepszy program dowolny całych zawodów bez względu na poziom konkursu.
Po podsumowaniu rywalizacji najlepsi okazali się:
W kategorii „Junior’’. Klasa C ("ciężka") dla juniorów (16-18 lat) zwyciężczynią została Zuzanna Balcer na Demosfenie okazała się o klasę lepsza od pozostałych uczestników.
W kategorii Junior OPEN. Klasa C ("ciężka’) najlepszy okazał się Przemysław Kozanowski, wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski oraz wielu zawodów międzynarodowych. Doskonale zaprezentował się także koń Cisoń pod również utytułowanym zawodnikiem, Filipem Poszumskim. W rozgrywanych w Ostrowie równolegle Championatach koni 6-letnich Cisoń uzyskał kwalifikację do Mistrzostw Świata Młodych Koni. Maria Sułecka, do niedawna reprezentantka gospodarzy, klubu „MM” Wesoła, od roku, z racji studiów, jeżdżąca w barwach AZS Uniwersytetu Warszawskiego, w sposób bardzo udany, zadebiutowała w konkursie tej klasy na koniu A'Weltstein prezentując się bardzo dobrze, zwłaszcza w konkursie dowolnym z muzyką.
W kategorii YR Klasa CC ("super ciężka dla młodych jeźdźców") zwyciężyła Alicja Czapska na koniu Pablo (ze Szczecina) wyprzedzając „o włos” Karolinę Kardasińską (z Sopotu) na koniu List.
W kategorii YR OPEN. Klasa CC dla młodych jeźdźców (j.w.), najlepszą okazała się właśnie seniorka, wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, Teresa Tomaszewska-Gierwałło ("Equita” Warszawa) na swoim nowym koniu Al Gor. deklasując swoje młodsze koleżanki.
W zawodach tzw. „Małej Rundy’’. Klasa CC-S ("super ciężka seniorów"). Runda konkursów rozgrywanych o Puchar Starosty Ostrowskiego. Klasą dla siebie okazała się Gabriela Jaworska-Mazur ("Legia” Warszawa) na koniu Zimba. Konkurs ten był rozgrywany na wyjątkowo wysokim poziomie. Aż 10 z 11 startujących par uzyskało doskonały wynik powyżej 180%.
W tzw. „Dużej rundzie’’ Klasa Grand Prix (najwyższa klasa w konkursach ujeżdżenia, w której rozgrywane są wszystkie zawody rangi mistrzowskiej, tj. Mistrzostwa Kraju, Europy, Świata oraz Olimpiada). W całej Polsce jest obecnie tylko kilkanaście koni startujących z powodzeniem w konkursach tej klasy. Do Ostrowa przyjechały 4 z nich, rundę ukończyły 3. Zwyciężył w doskonałym stylu rutynowany, utytułowany zawodnik, wielokrotny reprezentant Polski, Jarosław Poręba, dosiadający klaczy Doktyna. Para ta brała udział w Ostrowskich Zawodach we wszystkich edycjach tej imprezy. Mogliśmy, więc obserwować stały progres wyszkolenia konia, który od startów w konkursach C, doszedł w tym roku do najwyższego stopnia wyszkolenia, który pozwolił na zwycięstwo w najtrudniejszym konkursie klasy Grand Prix.
Dużo emocji i braw wywołał konkurs – „pokaz jazdy w strojach historycznych”. Decyzją Jury zwyciężyła w im Maria Sułecka.