Absolutorium udzielone
Rada Powiatu Ostrowskiego jednogłośnie udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu za wykonanie budżetu za 2010 r. Urzędujący Starosta Paweł Rajski prosząc o udzielenie absolutorium zwracał jednak uwagę na fakt, że jest to absolutorium przełomowe, w tym sensie, że przypada na dwie kadencje.
To specyficzna sytuacja wynikająca z kadencji samorządu, że absolutorium udzielane jest obecnemu Zarządowi, chociaż wpływa na jego wykonanie miał przede wszystkim poprzedni Zarząd Powiatu. Zmieniające się przepisy spowodowały, że w tym roku absolutorium udzielane jest o ok. 2 miesięcy później.
- To jeden z dwóch najważniejszych momentów w życiu samorządowca. Przyjęcie budżetu i absolutorium - mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski. – Pamiętajmy, że absolutorium to ocena realizacji budżetu. W opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej budżet za 2010 r. został zrealizowany prawidłowo. Z pewnością był to czas, kiedy powiat zanotował sukcesy, bo przeprowadzono wiele inwestycji szpitalnych i drogowych. Ale przecież były wątpliwości i negacje poszczególnych pozycji budżetowych zgłaszane przez opozycję. Odłóżmy jednak negatywne emocje i dyskusje o błędach. W imieniu całego Zarządu Powiatu i urzędującego starosty chcę prosić o udzielenie absolutorium. Dziękuję wszystkim: członkom byłego Zarządu, radnym zarówno koalicji, jak i opozycji, szefom powiatowych jednostek oraz pracownikom Starostwa Powiatowego – mówił Starosta Rajski wnioskując formalnie o udzielenie absolutorium.
Udzielenie absolutorium poparły wszystkie Kluby w Radzie Powiatu. W imieniu Klubu PO głos zabrał Andrzej Knopiński, który wskazał na zaangażowanie wszystkich radnych poprzedniej kadencji w przygotowanie i realizację budżetu.
- Odpowiadamy za dobro Powiatu Ostrowskiego. Zauważamy wszystkie pozytywne działania i chcemy kontynuować to, co dobre, ale też poprawić słabe strony – mówiła w imieniu radnych PiS. Marlena Maląg.
Do sentencji „W zgodzie małe rzeczy rosną w niezgodzie wielkie się rozpadają’’ nawiązał Józef Wajs. – Miejmy w swoim działaniu te słowa przed oczami – mówił.
Mieczysław Szempiński z PSL stwierdził z kolei: - Nie mieliśmy wątpliwości przy opracowywaniu tego budżetu, nie mieliśmy przy zmianach i nie mamy ich dzisiaj.
Przez dwa miesiące dokumenty finansowe szczegółowo analizowała Komisja Rewizyjna.
- Analizowaliśmy szereg dokumentów, które w poprzednich latach nie były badane, jak np. sprawozdanie finansowe – mówiła Aleksandra Kierstein przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
Od tego roku Zarząd Powiatu musiał przygotować m.in. dwa sprawozdania dotyczące powiatowych finansów. Pierwsze dotyczyło rocznego z wykonania budżetu, czyli zestawienie dochodów i wydatków. Drugie to sprawozdanie finansowe (bilans). Przepisy nałożyły także obowiązek zlecenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta.
Po zakończeniu głosowania Starosta Ostrowski pytany przez dziennikarzy o ocenę tego absolutorium odparł, że spogląda na nie przez pryzmat 2014 roku, który dla będzie dla nas najtrudniejszy.
- To jest „magiczny’’ rok, kiedy będziemy mieć olbrzymie problemy ze spięciem budżetu. A jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt zaciągnięcia bardzo dużych zobowiązań w roku 2010 przez poprzednią Radę Powiatu. Ale pamiętajmy, że był to rok wyborczy, który rządzi się własnymi prawami. I w przypadku Powiatu Ostrowskiego miało to bardzo dobitny wyraz – powiedział Paweł Rajski.
Przypomnijmy, że w 2010 roku Powiat Ostrowski zaciągnął ponad 22 000 000 złotych zobowiązań, a jeszcze w 2011 r. całkowita wysokość zadłużenia prognozowana jest na ok. 50 000 000 złotych.