Trzy miliony na nowe przychodnie
Najpóźniej do połowy przyszłego roku powinny zakończyć się prace budowlane w budynku nowych przychodni specjalistycznych. Taki harmonogram realizacji inwestycji chcą zrealizować władze Powiatu Ostrowskiego. Pierwsza konkretna decyzja już zapadła. To przeznaczenie trzech milionów złotych na dostosowanie obiektu do potrzeb pacjentów i służby zdrowia.
Uporanie się z problemem poradni specjalistycznych przy szpitalu, to największe wyzwanie samorządu powiatowego na tę kadencję. Wybudowany jako prowizoryczne rozwiązanie, budynek przychodni specjalistycznych stoi do dziś nie spełniając już standardów. Zastrzeżenia do stanu sanitarnego mają służby sanitarne oraz nadzór budowlany, zalecając zasłużona wyprowadzkę do nowej siedziby. Niskie standardy budynku to także zagrożenie dla kontraktów finansowanych z NFZ. Stąd determinacja w realizacji tej inwestycji.
- Pytany o przychodnie często używam porównania, że jest to dla mnie prawdziwy „czteromasztowiec’’, największe zadanie i bezwzględny priorytet na czteroletnią kadencję. Jednak ze względu na wysokie koszty inwestycji i zadłużenie powiatu, zadanie to wymaga wielu zabiegów. Proszę wierzyć, że znalezienie w tak trudnym budżecie kwoty trzech milionów wcale nie było łatwe – wyjaśnia P. Rajski.
Większość tej sumy to oszczędności zarówno w bieżącym funkcjonowaniu, jak również z zakończonych przetargów. Kwotę ok. 850 tys. udało się np. „pozyskać’’ po zakończeniu przetargu na budowę schetynówki „Szczury-Czekanów’’. Zlikwidowano także niektóre rezerwy.
Aby przyśpieszyć realizację zmiany w projekcie budowlanym wykona autor pierwotnego projektu. Wszystko po to, by w możliwie najkrótszym terminie ogłosić przetarg na budowę nowych przychodni.
- Najważniejsze pytanie jest takie, czy kwota trzech milionów wystarczy? Wszyscy to sobie zadajemy, ale tak naprawdę odpowiedź na nie przyniesie przetarg - mówi Starosta Rajski. - Poszukujemy innych źródeł finansowania, zastanawiamy się nad różnym montażem finansowym. Bardzo zaawansowane są rozmowy z firmą, która gotowa jest wejść do naszych przychodni z rezonansem magnetycznym. Byłoby to kolejne świadczenie medyczne, którego dotąd nie ma w mieście i ewentualnie dodatkowe środki na inwestycje.