Podsumowali festyn
Symbolicznymi statuetkami samolotów i specjalnymi dyplomami członkowie Aeroklubu Ostrowskiego uhonorowali osoby, firmy i instytucje, które szczególnie zaangażowane były w przygotowanie i organizację Festynu Lotniczego w Michałowie. Pierwsza z mosiężnych miniaturek trafiła w ręce Pawła Rajskiego Starosty Ostrowskiego.
To już ponad pięć tygodni od dni, w których lotnisko w Michałkowie stało się stolicą lotnictwa i jak wynika z ocen innych, było areną największego lotniczego show w Polsce.
- Te chwile chcieliśmy dziś przywołać jeszcze raz i jeszcze raz podziękować wszystkim za pomoc przy organizacji tej imprezy – mówił Marian Sadowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.
Minutą ciszy uczczono pamięć pilota Marka Szufy, na którego w Michałkowie także czekała specjalna statuetka i podziękowanie. To radosne spotkanie zastąpiła jednak odbywająca się w tym samym dniu ceremonia pogrzebowa zmarłego tragicznie podczas pokazów w Płocku pilota.
- To była tragiczna wiadomość dla nas wszystkich i dla mnie osobiście. Marek Szufa był wspaniałym człowiekiem i prawdziwym guru lotnictwa. Trudno uwierzyć, że nie zobaczymy go już na niebie. Nie zapomnimy o nim, tak jak pewnie tysiące ludzi podziwiających i oklaskujących go na naszym Festynie. Chcemy tę statuetkę przekazać jego żonie i odwiedzić go na grobie – powiedział M. Sadowski.
Spotkanie w Michałkowie rozpoczęto od przedstawienia symulacji dotyczących możliwości gospodarczego wykorzystania poprzez budowę pasa startowego. – Dziś przedstawiamy pewne symulacje i porównania, ale może warto posiać to ziarno, które w przyszłości wyda plony – mówił autor prezentacji Bartosz Kasiński.
Jednym z głównych współorganizatorów festynu było Starostwo Powiatowe w Ostrowie.
- Jako to instytucja, która jako pierwsza położyła konkretne pieniądze dziś mogą powiedzieć, że były to pieniądze dobrze zainwestowane. Dziękuję szczególnie Marianowi Sadowskiemu, który wziął na siebie i na barki swoich współpracowników wiele obowiązków. Dziękuję Piotrowi Śniegowskiemu z Powiatowego Zarządu Dróg, bez którego ta impreza nie miałaby takiego organizacyjnego rozmachu. Dziękuję Prezydentowi Ostrowa, którego udało się namówić do tej imprezy. Pokazaliśmy Pani Prezydencie, że powiat i miasto współpracując mogą zrobić coś fajnego dla 50 tys. ludzi – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski. – Specjalne podziękowania kieruję też do prezesa SM Lazur Zenona Michasia za to, że podjęliśmy rozmowy i w efekcie był Pan naszym największym sponsorem.
Słowa podziękowania starosta skierował również do wójta Gminy Ostrów Piotra Kuroszyczka. Dyplomy i statuetki trafiły także w ręce okolicznych samorządów miasta i powiatu z Kalisza oraz Krotoszyna, które zaangażowały się w przygotowanie Festynu.
Festyn zorganizowany, jako impreza popularyzująca lotnictwo w sensie finansowym również zakończyła się sukcesem. Zgodnie z tym, co planowano, środki przeznaczono na zakup wyposażenia; spadochrony, radiostację oraz zakup szybowca. Wszystkie te sprzęty wykorzystywane będą w szkoleniu adeptów szybownictwa. Drugi festyn lotniczy odbędzie się w roku przyszłym w terminie 26-27 maja.
Tymczasem Aeroklub Ostrowski już przygotowuje się do kolejnych imprez. Za kilkanaście dni odbędą się XX zawody szybowcowe o Puchar Prezydenta Ostrowa, ale największa impreza odbędzie się w 2013 r. Będzie to europejski championat szybowcowy.