strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Powiat Ostrowski Mecenasem Polskiej Ekologii
5 sierpnia 2011 roku

Powiat Ostrowski Mecenasem Polskiej Ekologii

Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP organizowany jest od 2000 roku. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w kilku kategoriach: Samorząd Przyjazny Środowisku, Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku, Promotor Ekologii, Mecenas Polskiej Ekologii i Europejska Nagroda Ekologiczna. Głównym organizatorem konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Narodowa Rada Ekologiczna.

Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” promuje i nagradza najlepsze samorządy, firmy i placówki oświatowe, które zrealizowały szczególnie ważne z punktu widzenia Państwa i jego polityki ekologicznej inwestycje i programy edukacyjne oraz dokonały istotnych zmian w stanie środowiska naturalnego. W Konkursie premiowane są szczególnie podmioty, które rozwiązały swoje problemy ekologiczne w sposób kompleksowy, przybliżający je do norm i standardów unijnych.

Powiat Ostrowski po raz pierwszy zgłosił się do konkursu 2006 roku. Trzykrotnie zdobywał tytuł „Powiat Przyjazny Środowisku” w latach: 2007, 2008 i 2009. W konkursie doceniono szeroki zakres inwestycji proekologicznych realizowanych przez samorząd powiatowy począwszy od 2004 roku. Do konkursu zgłoszono realizowane na terenie Ostrowa Wielkopolskiego projekty termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej: II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących wraz z basenem, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Muzycznych, sali sportowej przy Zespole Szkół Usługowych, a także kompleks 10 budynków szpitalnych Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim i obiektów Domu Pomocy Społecznej w Psarach. Głównym zamierzeniem wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych było ograniczenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Powiat Ostrowski doceniono również za od lat prowadzone działania edukacyjne: warsztaty i konkursy o tematyce ekologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów oraz seminaria i szkolenia dla dorosłych.

zdjecie

Za całokształt działań proekologicznych, Powiat Ostrowski otrzymał w 2010 roku dożywotni tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii”.Kapituła uhonorowała w ten sposób trzykrotnego laureata konkursu.

zdjecie

Aby zobaczyć informacje archiwalne na ten temat skorzystaj z wyszukiwarki.

Odwiedzin: 1950