Rok Szkolny 2011/2012 pora zacząć
Po wakacyjnej przerwie w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski nowy rok szkolny 2011/2012 rozpoczęło 1 września 6469 uczniów, w tym 2000 absolwentów gimnazjów i 1647 przyszłorocznych maturzystów.
W porównaniu do poprzedniego roku w ostrowskich liceach i technikach naukę rozpoczęło, 233 uczniów mniej. To efekt niżu demograficznego, który przeniósł się z gimnazjów do szkół ponadgimnazjalnych. Największy spadek odnotowano w liceach profilowanych, w których uczyć się będzie tylko 77 uczniów, to o 87 osób mniej niż rok temu. Do zasadniczych szkół zawodowych, poszło w sumie 1160 osób (w tym 398 do pierwszych klas), a więc o 112 uczniów mniej niż w roku 2010. Podobna sytuacja dotyczy techników, w których naukę rozpoczęło 2448 osób (w tym 635 pierwszoklasistów), czyli o 109 uczniów mniej niż przed rokiem. Z danych Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim wynika, że w liceach ogólnokształcących naukę kontynuować będzie 2784 uczniów (w tym 967 w klasach pierwszych). Jest to jedyny typ szkoły, w którym odnotowano wzrost uczniów o 75 osób.
- Obecny rok szkolny potrwa dłużej niż poprzedni. Do tej pory zakończenie roku szkolnego odbywało się w pierwszy piątek po 18 czerwca. Jednak od tego roku będzie to ostatni piątek czerwca. Dlatego też rok szkolny 2011/2012 zakończy się 29 czerwca 2012 roku – wyjaśnia Rafał Luciński, naczelnik Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
O 12 uczniów mniej niż przed rokiem zaczęło swoją edukację w Zespole Szkół Specjalnych (296). Spadek liczby wychowanków nie ominął także Zespołu Szkół Muzycznych, w którym umiejętności rozwijać będzie 265 młodych muzyków, czyli o 8 uczniów mniej w porównaniu do roku 2010/2011.
W sumie nowy rok szkolny w powiatowych szkołach rozpoczęło 2000 uczniów klas pierwszych, w tym 250 z powiatów ościennych, a 42 z innego województwa niż wielkopolskie. Najwięcej absolwentów gimnazjów uczyć się będzie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim i w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
- To bardzo dobra informacja, bo osoby spoza powiatu w pewien sposób rekompensują spadek spowodowany niżem. To także najlepsza recenzja poziomu nauczania w poszczególnych szkołach i tego, że ze swoją ofertą potrafią się przebić w innych regionach. Liderem w tym względzie jest Zespół Szkół Technicznych, który przyciąga najwięcej uczniów spoza naszego terenu – mówi Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
W maju 1647 absolwentów przystąpi do matury. Zgodnie z kalendarzem opublikowanym przez MEN egzaminy dojrzałości rozpoczną się we wtorek, 4 maja tradycyjnie językiem polskim. Jednak przyszłorocznych maturzystów czekają zmiany w zdawaniu egzaminów. Do chwili obecnej zdający ustnie język obcy przystępowali do egzaminów na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Od 2012 roku uczniowie będą zadawać jeden egzamin. Spośród trzech zadań dwa będą na poziomie podstawowym, a trzecie na poziomie rozszerzonym.
Do szkół dla dorosłych będzie uczęszczać około 1013 słuchaczy, jednak dokładna liczba będzie znana po zakończeniu naboru.
- Od tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło przepisy, które mówią o tym, że uczeń, który nie opanował materiału z jednego przedmiotu i na koniec roku otrzymał ocenę niedostateczną będzie mógł kontynuować naukę razem z rówieśnikami. Do chwili obecnej uczeń musiał powtarzać klasę lub podejść do egzaminu pisemnego – wyjaśnia Rafał Luciński.
Rok szkolny 2011/2012 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły z Pasją. Hasło to ma przyczynić się do zmiany oblicza szkoły, aby stawała się miejscem coraz bardziej przyjaznym i lubianym przez uczniów.
W szkołach podległych powiatowych uczniów kształcić będzie w sumie 646 nauczycieli.