Debata senatorska w Chopinie
W czwartek, 22 września br. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się Debata Senatorska w ramach projektu edukacyjnego „Młodzi Głosują – Miniaturka Powiatowa – Wybory do Sejmu i Senatu RP”.
W szkolnej sali gimnastycznej pojawiły się wszystkie osoby, startujące do Senatu RP w jednomandatowym okręgu wyborczym nr 95, obejmującym powiaty: ostrowski, kępiński, krotoszyński i ostrzeszowski. Byli to: Tomasz Gostomczyk reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej, kandydat niezależny Alojzy Motylewski, Andżelika Możdżanowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Ziółkowski oraz reprezentujący Platformę Obywatelską Rafał Żelanowski.
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor IV LO Jolanta Maćkowiak, która powitała kandydatkę i kandydatów, zaproszonych gości oraz nauczycieli i młodzież z czterech ostrowskich szkół - trzech liceów ogólnokształcących (I - koordynator - Józef Pietrzak, II - Donata Konieczna i IV - Karol Marszał) oraz z Zespołu Szkół Technicznych (koordynator - Bartosz Szymański).
Starosta Ostrowski Paweł Rajski, który objął honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem, otwierając debatę mówił o jej dużym znaczeniu jako szczególnej i praktycznej lekcji wiedzy o społeczeństwie.
Powiatowy Koordynator Projektu „Młodzi Głosują”- Jerzy Wójcicki przedstawił jego założenia programowe oraz szczególną rolę anonimowej ankiety profrekwencyjnej przeprowadzanej przez młodzież wśród mieszkańców Powiatu Ostrowskiego. Przypomniał także medialną dewizę ogólnopolskiego projektu „Nie bądź durny, idź do urny”.
Debata została przygotowana przez młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem szkolnego koordynatora Karola Marszała, a prowadziła ją uczennica kl. II b Anna Stekiel. Kandydaci na Senatorów RP zostali poproszeni o krótką autoprezentację, następnie odpowiadali na pytania przygotowane przez młodzież z czterech ww. szkół, w trzech obszarach tematycznych: „Oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe”, „Młodzież – jej problemy i wyzwania” oraz „Jaki ustrój w III Rzeczypospolitej”. Młodzież pytała m.in. o ocenę funkcjonowania gimnazjów w Polsce, kwestię legalizacji tzw. miękkich narkotyków oraz o postulat likwidacji Senatu RP bądź modyfikację jego składu. Po wysłuchaniu odpowiedzi wszystkich osób z danego obszaru młodzi ludzie głosowali kolorowymi karteczkami na kandydatkę lub kandydatów. Głosowanie miało na celu przekazanie informacji – na ile ich odpowiedź uzyskała akceptację młodzieży.
Następnie biorący udział w debacie zadawali po jednym pytaniu osobie dowolnie wybranej spośród siebie. Na koniec spotkania kandydatka i kandydaci próbowali przekonać zebranych, dlaczego warto na niego głosować oraz dlaczego warto pójść na wybory w dniu 9 października br.
Debata Senatorska była okazją do sprawdzenia przygotowania merytorycznego osób ubiegających się o mandat Senatora RP, a także praktyczną edukacją obywatelską uczennic i uczniów. Przedsięwzięcie to odbyło się w ramach projektu ogólnopolskiego Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie „Młodzi głosują”. Jego następnym etapem będą prawybory we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie, które odbędą się 30 września br.