Ostrowski szpital - przyjazny kombatantom
Podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne czy rehabilitacja lecznicza - to tylko przykłady usług, z których kombatanci w ostrowskim szpitalu będą korzystać poza kolejnością.
Ostrowski szpital jako 41 w województwie przystąpił do programu „Szpital Przyjazny Kombatantom” dotyczącego respektowania szczególnych uprawnień kombatantów oraz osób represjonowanych związanych z dostępem do świadczeń zdrowotnych. Oficjalnego przekazania certyfikatu dokonał 6 października 2011r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który objął program honorowym patronatem.
- To kolejny szpital w województwie, który przyjmuje na siebie obowiązek traktować w sposób szczególny kombatantów, tzn. robić wszystko, aby ułatwić im korzystanie z usług medycznych. Na pewno nie jest to łatwe zadanie, z jednej strony wymaga pewnych zmian organizacyjnych, a z drugiej wyczulenia personelu szpitala na potrzeby kombatantów. Certyfikat będzie potwierdzał dobrą wolę dyrekcji i personelu, aby te usługi świadczyć kombatantom w sposób szczególny – mówił podczas spotkania Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób spłacić długu wobec ludzi, którzy ryzykowali swoim zdrowiem i życiem po to, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Ale tam gdzie możemy staramy się ten dług spłacać, a jednym z takich elementów jest konsekwentnie wdrażany w Wielkopolsce program Szpital Przyjazny Kombatantom.
Deklarując udział w programie dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Bierła podpisał porozumienie z Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych. Formalności dokonano w obecności Wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręgu Wielkopolska Ludwika Miśka oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich z Ostrowa i Powiatu Ostrowskiego: Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków, Kręgu Szarych Szeregów, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
- Opieka zdrowotna nad Państwem jest jednym z naszych priorytetów. Nie mogę wypowiadać się za prywatne zakłady opieki zdrowotnej. Ale zapewniam, że w naszym szpitalu i poradniach specjalistycznych znajdujących się na jego terenie będziecie Państwo obsługiwani z godnością i bez kolejki. Dodatkowo w szpitalu zostanie powołany pełnomocnik ds. kombatantów, który będzie do Państwa dyspozycji jako przewodnik i koordynator działań związanych z udzielaniem świadczeń medycznych przez szpital – mówił do kombatantów dyrektor ZZOZ Dariusz Bierła.
Przystąpienie ostrowskiego szpitala do programu pozwoli osobom ze statusem kombatanta, inwalidy wojennego i osoby represjonowanej zaoszczędzić długiego wyczekiwania w kolejkach. Przywilej ten dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia stomatologicznego, przy czym w ostatnich dwóch przypadkach nie jest wymaganie skierowanie.
- Na terenie wielkopolski mieszka około 16 tysięcy kombatantów i osób represjonowanych. Średnia ich wieku to 86 lat. Konieczne jest zatem zapewnienie tym osobom sprawnych i godnych warunków leczenia. Ten ważny przywilej wynika z Konstytucji RP, ale dotąd często nie zwracano na niego uwagi. Na szczęście to się zmienia i jest już egzekwowane. Wiadomo, że to się musi odbywać na zasadach wzajemnego zrozumienia w miarę aktualnych możliwości danej jednostki zdrowotnej – mówił Zenon Wechmann przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów.
Pełnomocnik marszałka ds. kombatantów Ewa Rakowska-Staniak rozdała ulotki informacyjne, które mają zostać rozpowszechnione wśród członków poszczególnych organizacji, tak aby wszyscy kombatanci mogli ze swoich przywilejów skorzystać. (Poniżej prezentujemy ulotkę informacyjną oraz link do strony internetowej dotyczącej programu.)
- Szpital ostrowski ma swoje problemy, ale staramy się, aby ta placówka odzyskała dobrą kondycję finansową. W tej trudnej sytuacji staramy się również dbać o poziom świadczonych usług i zwiększenie dostępu do tych usług dla naszych mieszkańców, szczególnie tych, którzy tej opieki najbardziej potrzebują. Od dziś nasz szpital posiada certyfikat i te problemy w zakresie służby zdrowia, które bardzo często Wam, kombatantom doskwierają mam nadzieję zostaną rozwiązane – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
Na spotkanie z Marszałkiem zaproszono również czterech kombatantów z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zostali wyróżnieni 27 września 2011r. w Poznaniu podczas uroczystości z okazji powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nieobecnemu w Poznaniu Stanisławowi Augustyniakowi medal Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny Światowej i po jej zakończeniu przyznany przez Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Marszałek.
Osobne gratulacje z rąk starostów Pawła Rajskiego i Tomasza Ławniczaka odebrali pozostali z odznaczonych: Henryk Rybak, Bogdan Lis i Edmund Jakubek.