Coroczne spotkanie z kombatantami
Tradycyjnie z początkiem roku włodarze powiatu i miasta zaprosili przedstawicieli organizacji kombatanckich na uroczyste spotkanie. W świątecznej atmosferze składane były noworoczne życzenia, ale również poruszane najważniejsze problemy kombatantów.
W piątek, 13 stycznia br. do Bursy Szkolnej przybyli przedstawiciele różnych kół i środowisk kombatanckich działających na terenie miasta i powiatu oraz weterani II wojny światowej. Stawili się między innymi kombatanci zrzeszeni w Związku Inwalidów Wojennych, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Terenowym Kole Związku Sybiraków, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Kręgu Szarych Szeregów AK oraz Związku Byłych Żołnierzy Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych: Wojskowej Komendy Uzupełnień, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Komendy Hufca ZHP. Lokalne władze reprezentowali: zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski oraz wicestarosta Tomasz Ławniczak.
- Tradycja oręża w Polsce, a szczególnie w Ostrowie jest ciągle żywa i wy Panowie, jako ludzie, którzy nosili kiedyś mundury polskie stanowicie przykład dla następnych pokoleń. Opis tego, co tu się działo powinien budować tożsamość młodych pokoleń. Tego sobie życzmy, żeby pamięć nie zginęła nie po to tylko, aby wywoływać łezkę w oku, ale żeby stanowiła żywą integrację na tu i teraz, i na przyszłość dla młodych pokoleń. W tym kontekście dziękuję za to spotkanie za obecność na nim pomimo podeszłego wieku, a na rok 2012 życzę zdrowia i przede wszystkim pełni sił – mówił w imieniu samorządowców Tomasz Ławniczak, Wicestarosta Ostrowski.
Tradycyjnie ks. kanonik Eugeniusz Pawlicki pobłogosławił opłatek, którym następnie się dzielono oraz złożył wszystkim noworoczne życzenia. Jak podkreślali kombatanci to zaproszenie jest dowodem pamięci i szacunku, a samo spotkanie daje im wiele zadowolenia.
- To jest piękna tradycja. To jest pamięć historyczna, narodowa, patriotyczna, dzięki niej Polacy przetrwali tak ciężkie okresy w swojej historii. Przez 123 lata Polska była wykreślona z mapy Europy, z mapy świata, ale Polacy wciąż tu mieszkali. Mówiono wtenczas, że dzieci z mlekiem matki wyssały patriotyzm, Takim przykładem były wydarzenia we Wrześni w 1901 roku, gdzie polskie dzieci w szkole sprzeciwiły się odmawianiu modlitwy po niemiecku – mówił Stanisław Pacholczyk, uczestnik walk pod Bzurą i obrony Warszawy.
Doroczna uroczystość była także znakomitą okazją do rozmów o aktualnych problemach i bolączkach środowiska kombatanckiego. Z tego względu w uroczystości uczestniczył pełnomocnik Dyrektora ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim ds. kombatantów Joanna Musieł, która przedstawiła korzyści przystąpienia ostrowskiego szpitala do programu „Szpital Przyjazny Kombatantom”.