Wizyta w IV LO
Kilkunastoosobowa grupa młodzieży z niemieckiej Gery przyjechała z wizytą do IV Liceum Ogólnokształcącego. We wtorek, 9 października spotkali się ze starostą i wicestarostą ostrowskim. Podczas spotkania, dyrektor Andreas Koch otrzymał statuetkę Fryderyka, za szczególne osiągnięcia i działania na rzecz powiatowej szkoły.Niemiecka grupa pierwszy raz przyjechała do Ostrowa w listopadzie 2005 roku. W marcu 2006 roku 20 uczniów z IV LO i 20 uczniów z Gery w Oświęcimiu realizowało wspólny projekt na temat przeszłości polsko-niemieckiej. Na przełomie kwietnia i maja tego roku kolejna grupa z Ostrowa gościła w Gerze, a w październiku niemiecka młodzież przyjechała z rewizytą. Goście śpią u polskich rodzin.
Nasza szkoła współpracuje z Gimnazjum w Gerze od 4 lat. Ta współpraca co roku wzbogacana jest o nowe elementy. Najpierw były spotkania zapoznawcze, wymiana doświadczeń, a teraz realizujemy konkretne programy edukacyjne. Można powiedzieć, że duszą tych przedsięwzięć jest Andreas Koch, który ma mnóstwo pomysłów i to takich, które możemy realizować zarówno w warunkach polskich jak i niemieckich. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować panu Kochowi za pilotowanie tej współpracy, za jego niespożyta energię i pasję. – mówi dyrektor Józef Kozan.
17 października IV Liceum Ogólnokształcące obchodzi święto patrona. Od dwóch lat dla osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju szkoły przyznawane są „Fryderyki” . W tym roku kapituła nagrody statuetkami wyróżniła 10 osób, w tym Andreasa Kocha. Fryderyk został mu wręczony przez starostę ostrowskiego ( członka kapituły i posiadacza Fryderyka z numerem 1) podczas spotkania w Starostwie Powiatowym.
Mam nadzieję, że ta statuetka będzie symbolem przyjaźni i współpracy między naszymi szkołami. Sądzę, że nadal będziemy się spotykać i pracować nad wspólnymi projektami. Uważam, że ta współpraca z roku na rok jest coraz lepsza, coraz lepiej się znamy. Spotykamy się, piszemy do siebie, utrzymujemy stały kontakt. W tym roku realizujemy ważny projekt „uprzedzenia”. Zastanawiamy się jak można likwidować uprzedzenia, które występują zarówno w społeczeństwie niemieckim jak i polskim. –wyjaśnia Andreas Koch
Szkoła na realizację projektu otrzymała fundusze z Fundacji Polsko-Niemieckiej w Warszawie.
Jestem dumny, że nasze szkoły ponadgimnazjalne mają tak szeroką współpracę z podobnymi placówkami w Unii Europejskiej. Gros naszych szkół współpracuje z niemiecką Turyngią. To dla nas niezwykle cenne i ważne doświadczenie. Z wielką przyjemnością wręczam tę statuetkę i mam nadzieje, że Fryderyk będzie przypominał naszą szkołę i powiat ostrowski. A młodzieży życzę wspaniałych wrażeń z pobytu na Ziemi Ostrowskiej i w Polsce. – mówił podczas spotkania Włodzimierz Jędrzejak.
Podczas kilkudniowego pobytu goście z Gery będą realizować program dotyczący stereotypów i prowadzić wspólne warsztaty. Wezmą udział w lekcjach języka polskiego i niemieckiego. Zwiedzą Ostrów, Gołuchów i Wrocław.