Czytelnia i wideoteka w ŚDS
Niepełnosprawni podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim biorący udział w unijnym projekcie „CHCEMY BYĆ SOBĄ” zyskali nową, bogato wyposażoną pracownię. Zakup nowoczesnego sprzęt audiowizualnego i komputerowego urozmaici prowadzoną tu biblio-, filmo-, arte- i teatroterapię.
Działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Ostrowie Wielkopolskim Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje właśnie unijny projekt „CHCEMY BYĆ SOBĄ” i to właśnie dzięki niemu był możliwy zakup nowoczesnego sprzętu. Pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło zakup kamery cyfrowej z rzutnikiem, notebooka, kserokopiarki, sprzętu DVD, materiałów audiowizualnych i terapeutycznych oraz przeprowadzenie dodatkowych zajęć dla uczestniczek i uczestników ŚDS. Zakupiony sprzęt posłuży do biblioterapii, filmoterapii, arteterapii i teatroterapii. W ramach projektu „CHCEMY BYĆ SOBĄ” powstała również dodatkowa pracownia „Czytelnia i Wideoteka Dorosłego Człowieka”.
- Wspieranie osób z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną za pomocą terapii prowadzonej w „Czytelni i Wideotece” ma za zadanie rozbudzić aktywność społeczną i przeciwdziałać wykluczeniu, wzmocnić samoocenę i wiarę we własne talenty. Uczestnicy projektu konkursowego „CHCEMY BYĆ SOBĄ”, mają dostęp do nowoczesnych technologii komunikacyjnych, edukacyjnych i informacyjnych – mówi Marcin Siudziński, dyrektor PCPR.
W bibliotece i czytelni podopieczni ŚDS korzystają z książek, poradników, czasopism w wersji papierowej i elektronicznej. Jak podkreślają terapeuci zajęcia w czytelni mają przede wszystkim poszerzyć horyzonty myślowe, rozwinąć inteligencję, wzbogacić zasób słownictwa, stymulować mózg (pamięć, koncentrację i wyobraźnię), ale także niwelować stres i uspokajać. Notebook umożliwia osobom nieumiejącym czytać słuchanie audycji multimedialnych i opowiadań czytanych przez narratora. Kserokopiarka pozwala na kserowanie i drukowanie ilustracji służących do innych form terapii.
W nowej pracowni znajduje się również bogato wyposażona biblioteka multimedialna z filmami dokumentalnymi, fabularnymi, popularnonaukowymi oraz kursami edukacyjnymi. Zakupione materiały audiowizualne wspomagają rehabilitację i aktywizację uczestników ŚDS, a w szczególności rozwijają komunikację interpersonalną i umożliwiają wymianę swoich poglądów.
Uczestnicy projektu mają możliwość kształtowania własnej osobowości wykorzystując także różne techniki plastyczne i muzyczne. Stosowane tu metody relaksacyjne i odprężające pozytywnie wpływają na samopoczucie. Arteterapia wyzwala aktywność twórczą, pozwala wyrównać braki i ograniczenia psychofizyczne, to zaś sprzyja samoakceptacji i tolerancji wobec innych.
Nowe możliwości terapeutyczne daje cyfrowa kamera z rzutnikiem. Osoby niepełnosprawne mogą nakręcić własny film z występów artystycznych, zabaw tanecznych i wokalnych, konkursów oraz ważnych uroczystości.
- Kamera pełni ważną funkcję poznawczą i doświadczalną. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy bardzo emocjonalnie i żywiołowo reagują na nowe zadania, podobają im się sytuacje, gdzie odgrywają nowe role społeczne. Podczas występu przed kamerą uczą się po prostu jak „być sobą”, a następnie odtwarzając zapis, aby obserwować zachowania swoje i innych. Poza tym kamera może być pomocna przy późniejszym poszukiwaniu pracy, ponieważ dzięki nagraniom mogą zaobserwować i skorygować swoje zachowanie i modelować styl wypowiedzi – mówi Daniel Świgoniak, kierownik ŚDS.
Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (EFS) projekt „CHCEMY BYĆ SOBĄ” jest realizowany w partnerstwie ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Liskowie (Powiat Kaliski) i potrwa do października 2013 roku. W całym projekcie bierze udział 75 osób niepełnosprawnych, w tym 45 osób z Powiatu Ostrowskiego. Budżet tego projektu to 1.887.501,16 zł, co czyni go jednym z najwyższych dofinansowań w Wielkopolsce w ramach Poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.