Filmowy upominek dla uczestników OUTW
Wielokrotnie nagradzany film „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” oraz spotkanie z samym autorem Arturem Homanem to atrakcje, jakie czekały w OCK na uczestników Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Niech to będzie powiatowy wkład w obchodzony obecnie Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku – powiedział na spotkaniu Starosta Ostrowski, Paweł Rajski.
„Rytmy Natury w Dolinie Baryczy” jest filmem w pełni autorskim. Zdobył już kilka nagród na konkursach i festiwalach filmowych m.in.: I miejsce w kategorii film przyrodniczy na I Przeglądzie Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010, II nagrodę w kategorii najlepszy film ekologiczny na międzynarodowym festiwalu FilmAt - Film, Art & Tourism Festival 2011 w Warszawie oraz nagrodę za najlepszy przyrodniczy film edukacyjny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Warto podkreślić, że obraz docenił również znawca w tej dziedzinie Brytyjczyk, Sir David Attenborough, światowej sławy twórca filmów przyrodniczych BBC.
Podczas specjalnej projekcji zorganizowanej 14 marca 2012r. w Ostrowskim Centrum Kultury film mogli podziwiać również licznie przybyli seniorzy z terenu Powiatu Ostrowskiego.
- Cieszę się z Państwa obecności, cieszę się, że jest wśród nas twórca tego niezwykłego obrazu przyrodniczego, ostrowianin Artur Homan. Moja radość jest tym większa, że film, który zdobył już międzynarodowe uznanie obrazuje przyrodę nie tak odległą, jak mogłoby się wydawać, ale występującą na terenie stawów przygodzickich, a nawet na terenie naszego Ostrowa Wielkopolskiego – mówił starosta Paweł Rajski.
Po projekcji widzowie mogli dowiedzieć się więcej na temat realizacji filmu, która trwała 2,5 roku i wymagała od operatora wiedzy przyrodniczej, opanowania sztuki kamuflażu w terenie oraz… anielskiej cierpliwości. O warsztacie pracy nad obrazem opowiadał sam autor prezentując przy tym niezbędne akcesoria.
- Film powstał dzięki przyrodzie. Przez ponad dwa lata we wszystkich porach roku w dzień i nocy, w czasie rozkwitu i dorastania, w codziennym misterium życia i śmierci, towarzyszył jej nasz aparat i kamera - mówił na spotkaniu w OCK współautor zdjęć Artur Homan - Żeby tak zrobić zdjęcia w specjalnym ukryciu spędza się najczęściej wiele godzin, a czasem przy obserwacji gatunków bardzo płochliwych nawet kilka dni pod rząd. Nawet pomimo dobrego kamuflażu zwierzę może spłoszyć przypadkowy leśniczy lub grzybiarz. Czasami też wędrówka przez las lub wyjście z ukrycia w maskującym okryciu wywołuje wśród spacerowiczów czy grzybiarzy popłoch – powiedział reżyser.
To co na ekranie zajmuje kilkadziesiąt sekund wymaga czasem wiele tygodni pracy. Tak było m.in. w ujęciami młodej kukułki. Przygotowanie zdjęć do 3 minutowego fragmentu o kukułce zajęło w sumie 5 tygodni, z czego 2 tygodnie zajęło znalezienie takiego gniazda kolejne 3 tygodnie sfilmowanie go za pomocą mikrokamery.
- Kluczowa w tej pracy jest cierpliwość, trzeba poświęcić sporo czasu, aby podpatrzeć takiego dzikiego osobnika z bliska. Czasem wiele zasiadek, ukryć kończy się niepowodzeniem, czasem, aby mieć jedno dobre ujęcie trzeba poświęcić kilka dni. Powstają ogromne ilości materiału, które trzeba wyselekcjonować. Sam montaż tego 36 minutowego filmu trwał kilka miesięcy – mówił Homan.
Już za miesiąc film Ostrowianina trafi na antenę Telewizji Polskiej, a we wrześniu będzie emitowany na kanale satelitarnym PLANETE.
„Rytmy natury w Dolinie Baryczy” - scenariusz i realizacja: Artur Homan, zdjęcia: Saturnina i Artur Homan, czyta: Krystyna Czubówna, produkcja: Fundacja EkoRozwoju.
Artur Homan jest absolwentem Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Ukończył również Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od wielu lat, wspólnie z żoną Saturniną Homan zajmuje się zawodowo fotografią. Efektem ich pracy są liczne wystawy oraz publikacje w wielu czasopismach takich jak: „Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Nos Oiseaux”, „Przyroda Polska”, „Łowiec Polski”, „Woliera”, „Ptaki”, „Ptaki Polski”, „Foto”, „Kwak”, „Zwierzaki”, „Fotonatura”. Od roku 2002 do 2006 Homanowie współpracowali z „National Geographic”. Współpraca ta zaowocowała publikacją wielu zdjęć zarówno w magazynie jak i albumach oraz udziałem w wystawach National Geographic. W 2011 roku Artur Homan otrzymał od Starosty Ostrowskiego „Laura Kultury”.