Terapia dla ciała i ducha
Uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim i Liskowie (Powiat Kaliski) dzięki unijnym pieniądzom mają szansę na dodatkowe zajęcia terapeutyczne. W przypadku hipo- i dogoterapii oprócz aktywności fizycznej równie ważny jest bliski kontakt ze zwierzętami.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło właśnie kolejny cykl działań z „Aktywnej Integracji Społecznej” odbywający się w ramach projektu „CHCEMY BYĆ SOBĄ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W programie znalazły się zajęcia z hipoterapii i dogoterapii oraz rehabilitacja na krytej pływalni.
Zanim przystąpiono do zajęć z hipoterapii przeprowadzono wśród uczestników specjalistyczne badania m.in. badanie RTG kręgosłupa oraz konsultacje z ortopedą, neurologiem i alergologiem. Jak podkreślają terapeuci hipoterapia jest wyjątkową metodą „usprawniania” osób niepełnosprawnych. Koryguje postawy ciała, doskonali koordynację ruchową, obniża napięcie mięśni, wspomaga naukę chodzenia.
– Formą hipoterapii jest nie tylko fizjoterapia na koniu, ale także sam kontakt pacjenta ze zwierzęciem. Koń uczy nie tylko wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu – podkreśla Magdalena Kajewska, hipoterapeutka.
Same zajęcia wywołały spore emocje wśród uczestników, dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie.
- Początkowo towarzyszyła im obawa przed upadkiem, jednak po chwili strach ustąpił miejsca radości i satysfakcji z własnych postępów. Uśmiechy pojawiały się na twarzach zarówno w momencie dosiadania konia, jak i samego głaskania. Nasi podopieczni mają to wspaniałe poczucie, że znaleźli towarzysza, o którego muszą dbać i który jest ich przyjacielem. Z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia – mówi Daniel Świgoniak, kierownik ŚDS w Ostrowie Wielkopolskim.
Zajęcia hipoterapii potrwają do końca października 2013 roku. Dla uczestniczek i uczestników zarezerwowano łącznie 5.016 godzin zabiegów, po trzy w tygodniu.