strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
MASKA 2012
30 marca 2012 roku

MASKA 2012

XI Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA odbył się 28 marca 2012 roku w Ostrowskim Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Ostrowski Paweł Rajski, który dokonał oficjalnego otwarcia przeglądu.

zdjecie

 - Cieszę się, że po raz 11. zorganizowano przegląd, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Z daję sobie sprawę, że nie byłoby tego sukcesu gdyby nie dyrekcja i szkoła, która żyje tym projektem. A także nauczyciele, którzy mają wielkie serca i dużo siły, aby takie przedsięwzięcie zorganizować. Serdecznie wam za to dziękuję. Dziękuję także tym, którzy przyjechali dziś do Ostrowa, aby wziąć udział w tym wielkiej teatralnej uroczystości – mówił Starosta Ostrowski.

Wśród zaproszonych gości była także Marlena Maląg - Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W tegorocznym Przeglądzie udział wzięło 11 zespołów teatralnych z południowej Wielkopolski, których prezentacje przebiegały w dwóch kategoriach: szkół specjalnych i ośrodków szkolno – wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowej.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

Zmagania konkursowe oceniało profesjonalne Jury w składzie: pani Teresa Burkietowicz – organizator i juror wielu konkursów teatralnych, pani Violetta Sikora – instruktor teatralny z MDK w Ostrowie Wielkopolskim, oraz pani Anna Pacyna – plastyk Werdykt Jury przedstawia się następująco:

W kategorii szkoły i ośrodki specjalne I miejsce zajęła grupa teatralna Kajtuś Czarodziej z ZSS w Ostrowie za przedstawienie pt. „Mam, znalazłem”, równorzędne wyróżnienia otrzymały: ZSS nr 101 w Poznaniu – spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”, grupa Tacy Sami z ZSS w Jarocinie za spektakl „Początek”, grupa teatralna z SOSW w Borzęciczkach za spektakl „My kobiety” oraz SOSW w Ostrzeszowie za przedstawienie pt. „Przyjaciele” .

W kategorii WTZ I nagrodę otrzymała grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy Wiara Nadzieja Miłość z Odolanowa za spektakl „Zimowa kołysanka”, a wyróżnienie WTZ z Kalisza za spektakl pt. „Calineczka”.

zdjecie

Jury przyznało także Grand Prix Przeglądu dla Zespołu Szkół Specjalnych z Pleszewa za spektakl „Wybór”. Nagrodą specjalną będzie udział tej grupy teatralnej w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN.

- Maska powstała po to, aby zmienić myślenie o teatrze osób niepełnosprawnych intelektualnie. Radość tworzenia, bycia współautorem teatru, realizowania własnych wizji siebie jest wartością znacznie większą niż odgrywanie wymyślonych przez innych postaci, tematów, ról, wpisywanie się w pewne schematy, standardy. Dotychczasowe doświadczenia (opinie jury, widzów, organizatorów) wskazują, że z roku na rok przygotowane spektakle prezentują coraz wyższy poziom, są niepowtarzalne i wartościowe, imponuje profesjonalizm instruktorów, niekonwencjonalne rozwiązania artystyczne, a przede wszystkim, odważna i spontaniczna gra aktorów – mówi dyrektor ZSS, Beata Serbakowska.

Wszystkie zespoły otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe - zarówno za zajęcie I miejsca, wyróżnienia, jak i udział w Przeglądzie.

Dodał(a): Anna Kryjom
Odwiedzin: 510