Cyborg 2012
„Komputer w kosmosie, czyli technologie nie z tej ziemi” to hasło tegorocznego konkursu informatycznego „Cyborg 2012”. W dziewiątej edycji konkursu wzięło udział 69 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.
Finał konkursu informatycznego „Cyborg 2012” odbył się w piątek, 30 marca 2012 roku w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. W konkursie organizowanym od 2004 roku, już po raz czwarty wzięli udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych powiatu ostrowskiego.
W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Eugeniusz Namysł.
- Rewolucja informatyczna, którą mamy obecnie rozpoczęła się od lat 90. Pamiętam czas sprzed tej rewolucji, która nałożyła się z przełomem politycznym. W 1989 roku rozpadł się system komunistyczny, system totalitarny i nastała w Polsce demokracja. Kiedy siedzieliśmy z kolegami i koleżankami mojego pokolenia przy stole zadaliśmy sobie pytanie, która rewolucja spowodowała największe zmiany w naszej codzienności. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że naszą codzienność zmieniała rewolucja informatyczna – mówił Wicestarosta Ostrowski.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. I etap był ogólny i polegał na rozwiązaniu testu z ogólnej wiedzy informatycznej. II częśćdotyczyła wykonania prezentacji na temat „Komputer w kosmosie, czyli technologie nie z tej ziemi” z wykorzystaniem udostępnionych materiałów, zaś uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowali stronę internetową na ten sam temat.
- Przygotowanie nowoczesnej witryny internetowej, lub multimedialnej prezentacji na temat „Komputer w kosmosie, czyli technologie nie z tej ziemi” na podstawie udostępnionych materiałów to główny cel działań uczestników konkursu. Bardzo ważne znaczenie w tworzeniu prezentacji ma sposób przekazywania informacji tak, aby treści docierały do ogółu w sposób ciekawy, logiczny i zachęcały do poszerzania wiedzy na prezentowany temat. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykorzystać szeroki wachlarz możliwości informatycznych do przedstawienia zadanych w temacie zagadnień – mówi Janina Grobelna, nauczyciel przedmiotów informatycznych w ostrowskim ZST.
Przed ogłoszeniem wyników dla wszystkich uczniów krótki wykład na temat: „Obserwacje satelitarne Ziemi” wygłosił Andrzej Kotarba - pracownik Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Jury w składzie: Dariusz Główczak, Janina Grobelna, Agata Nowaczyk-Warzecha i Dorota Majchrzak biorąc pod uwagę wyniki testu teoretycznego, poprawność zadań oraz wykonane przez uczniów prace postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:
Wyróżnienia i nagrody dla uczniów ze szkół gimnazjalnych:
Nagrody:
I miejsce - Daria Cegiełka - Gimnazjum nr 4
II miejsce - Marek Stodolny - Gimnazjum nr 4
III miejsce - Michał Kasprzak - Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp. Błażej Busza - Gimnazjum nr 4
Wyróżnienia:
Bartosz Śmigiel - Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp., Klaudia Kalinowska - Gimnazjum nr 4, Jan Krzyżaniak - Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej, Szymon Jabłońki - Gimnazjum nr 1, Nikodem Krupa - Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, Maciej Bąk - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu.
Wyróżnienia i nagrody dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych klasy nieinformatyczne:
Nagrody:
I miejsce - Paweł Płaczek - II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.
II miejsce - Jan Czajkowski - II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp
III miejsce - Maciej Motyl - II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.
Wyróżnienia:
Marcin Panek - I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp., Mariusz Malusi - Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp.
Nagrody dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych technikum informatyczne :
Nagrody:
I miejsce - Mateusz Sikora – ZST
II miejsce - Tomasz Wawrzyniak – ZST
III miejsce - Piotr Portasiak – ZST
Michał Kasprzyk – ZST