Pożar Synagogi - ćwiczenia
Jest to atak terrorystyczny wraz z podłożeniem ognia w Forum Synagoga. Ze wstępnych informacji wynika, że jest 5 ofiar śmiertelnych, a 17 osób zostało rannych. Wewnątrz budynku było w sumie około 100 osób – powiedział Sławomir Portasiak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Na szczęście były to tylko ćwiczenia taktyczno–bojowe pod kryptonimem Synagoga 2012, które odbyły się 29 marca 2012 roku.
O godzinie 19.00 w ostrowskiej Synagodze rozpoczął się koncert. Po rozpoczęciu tego koncertu za sceny zaczął pojawiać się ogień.
- Niestety tragiczna informacja jest taka, że 5 osób to ofiary śmiertelne, pozostałe osoby ciężko ranne zostały zaopatrzone i udzielono im pomocy w namiocie przy Synagodze. Reszta osób, która była wstanie wyjść o własnych siłach podstawionym autobusem przez MZK została przetransportowana do Ostrowskiego Centrum Kultury. W tym miejscu jest punkt ewidencyjny dzieci i młodzieży. Na miejscu jest również psycholog. Ważną informacją, którą prosimy, aby państwo przekazywali jest taka, że zostały uruchomione trzy numery alarmowe Centrum Informacyjnego, które znajduje się przy Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, które na bieżąco udziela informacji – powiedziała Sylwia Nowicka, Kierownik Biura Prasowego i Relacji Społecznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.
W akcji ratowniczej brało udział w sumie 7. jednostek pożarniczych z tego 4. jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim i 3. jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa, Nowych Skalmierzyc i Przygodzic. W sumie 28. strażaków.
- po godzinie 19.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze Synagogi w Ostrowie. Natychmiast zostały wysłane jednostki Państwowej Straży Pożarnej, dojechały również jednostki Straży Ochotniczej. Działania strażaków polegały przede wszystkim na ugaszeniu pożaru i ewakuacji osób, które były wewnątrz i udzielanie pomocy przedmedycznej. Po opanowaniu sytuacji i ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do oddymiania obiektu. Ostatnią czynnością, którą przeprowadzono było sprawdzenie za pomocą kamery termowizyjnej, czy jeszcze ktoś nie został wewnątrz. Niestety, ale pięć osób poniosło śmierć na miejscu zdarzenia. W wstępnych informacji wynika, że 17 osób zostało rannych – wyjaśniał Krzysztof Biernacki, Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Policja i Straż Miejska wspólnie zabezpieczyła teren przy ulicy Raszkowskiej.
- Na miejscu zdarzenia nasze czynności polegały na zabezpieczaniu dojazdu grupy ratowniczej. Wdrożyliśmy również wszystkie procedury związane ze zdarzeniem masowym. Podjęte zostały natychmiastowe czynności zmierzające do ustalenia sprawcy – mówił Artur Kurczaba, Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Na potrzeby akcji, oprócz budynku Forum Synagoga, udostępniono Ostrowskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski. W OCK uruchomiono punkt ewidencyjno – informacyjny. Z kolei w Urzędzie Miejskim stworzono punkt informacyjny o poszkodowanych. Z ramienia Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolską akcją zarządzał i koordynował sekretarz Andrzej Baraniak.
Na miejsce akcji przybyły także władze powiatu i miasta: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg i Stanisław Krakowski.
- Po raz pierwszy jestem na takich zajęciach i jestem pod wrażeniem służb i ich sprawności. Sądzę, że inwestowanie w sprzęt jest inwestycją dobrą, bo w takich sytuacjach jak dzisiaj sprzęt spełnia swoje oczekiwania. Wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie serdecznie dziękuję – mówił Starosta Ostrowski.
Ćwiczenia ewakuacyjne miały na celu koordynację i współdziałanie działań służby miejskich i powiatowych. W akcję zaangażowane były, m.in. Straż Miejska, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja, a także Miejski Zakład Komunikacji.
- Dużym problemem podczas takiej akcji jest koordynacja. W naszych działaniach działała ona prawidłowo. Celem naszych ćwiczeń było to, aby wypracować system działań, gdzie informacja o liczbie ofiar poszkodowanych spłynie do jednego miejsca. Dlatego też w jednym miejscu musi być informacja o wszystkich poszkodowanych, aby osoby, które chciały zasięgnąć informacji o swoich bliskich mogły tą informację uzyskać. Myślę, że wiele tych pozytywów podczas ćwiczeń zostało wypracowanych. Dziękuję wszystkim służbom i instytucjom zaangażowanym w te ćwiczenia – mówi Sławomir Portasiak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.