Dwa Jubileusze w jednym dniu
30-lecie istnienia placówki i 175-lecie istnienia budynku świętował 29 marca 2012 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Na rocznicowych uroczystościach nie zabrakło na nich gości i prezentów, a także jak na placówkę kulturalną przystało pokazów utalentowanych młodych podopiecznych.
Wszystkich zaproszonych gości powitał dyrektor Tomasz Tomalak i wicedyrektor Dariusz Kępiński.
W uroczystych obchodach udział wzięli: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Marlena Maląg, a także dyrektorzy placówek i szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski.
Były prezenty, kwiaty, listy gratulacyjne m.in od zastępcy prezydenta Marleny Maląg i Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, który z racji sesji dołączył do uczestników w trakcie. Ciepłych słów nie zabrakło również od nauczycieli placówek ponadgimanzjalnych i od zaprzyjaźnionych dyrektorów GOK-ów.
- Podstawową zasadą naszego działania jest to, aby rozwijać zainteresowania, talenty i pasje dzieci. Aby w sposób wartościowy i sensowny spędzały tutaj swój czas wolny. Młodzi ludzie mogą realizować się na zajęciach teatru, plastyki, muzyki, a także tańca, dziennikarstwa czy gier strategicznych – wyjaśnia Tomasz Tomalak, dyrektor MDK w Ostrowie Wielkopolskim.
Podczas uroczystości zaśpiewały młode wokalistki z grupy Iwony Smektały-Strzelczyk i Ewy Borowicz. Taneczne show pokazały dziewczyny z grup Katarzyny Zaremby i Alicji Zaremby. Zobaczyć można było również spektakl w reż. Dariusza Kępińskiego „Zawsze, kiedy chcę żyć” oraz zwiedzili wystawy Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek”.
Obecny budynek MDK zbudowano w 1836 r. jako Katolicką Szkołę Elementarną dla polskiej młodzieży. W latach następnych wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. I tak m.in. działały w nim: Publiczna Szkoła Powszechna dla chłopców (w okresie międzywojennym), PZGS „Samopomoc Chłopska” oraz Spółdzielnia Krawców i Inwalidów im. 1 Maja (od 1948 r.), Dom Harcerza, a od 1959 r. Dom Kultury Dzieci Młodzieży. W 1973 r. placówkę przemianowano na Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Ostateczny status placówce nadano decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Kaliszu. Było to we wrześniu 1982 r. i od tej pory jest to Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Z okazji swojego Święta budynek był ozdobiony czerwoną kokardą, a wszystkie sale były specjalnie „wyszykowane”. Tego dnia można było zapoznać się z ofertą zajęć prowadzonych w placówce i w jakich warunkach się one odbywają.
- Często jest tak, że w skromnych warunkach powstają bardzo ciekawe rzeczy. Jesteśmy tego przykładem mamy sukcesy teatralne, plastyczne, wokalne i nie tylko, które dostrzegane są na konkursach i przeglądach etapu powiatowego, krajowego i międzynarodowego. Nasi wychowankowie wspomagają imprezy charytatywne oraz prezentują swój dorobek podczas imprez odbywających się na terenie miasta, powiatu i kraju - mówi Teresa Burkietowicz, nauczyciel MDK.
Placówka oferuje zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne, komputerowe iwokalne, Nowością są warsztaty dziennikarsko-multimedialne. Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatne. Przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 25 lat z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.
fot. Hanna Olejnik - Gazeta Ostrowska