Mistrzyni Świata z Przygodzic
Mieszkanka powiatu ostrowskiego Katarzyna Pawłowska została Mistrzynią Świata w Kolarstwie Torowym. „22-letnia Polka zwyciężyła w mistrzostwach świata w Melbourne dzięki fantastycznemu finiszowi” – o jej sukcesie donosił regionalne portale internetowe i ogólnopolska prasa.
„Mistrzyni świata z krainy bociana” – to tytuł artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 7 kwietnia 2012r. za sprawą kolarki z Przygodzic. Katarzyna Pawłowska wraz z rodziną mieszka właśnie tutaj. Jak się okazuje swoją przygodę z tym sportem zaczęła od rodzinnych wycieczek rowerowych po okolicy.
- A wszystko zaczęło się od wycieczek rowerowych naszej rodziny. Potrafiliśmy przejechać w weekend od 30 do 60 kilometrów. Później były zawody szkolne, które córki wygrywały, bo kolarstwo uprawiała także młodsza siostra Katarzyny, Joanna - opowiada ojciec mistrzyni, Mirosław Pawłowski w Sportowych Faktach.
Po wygranej, świeżo upieczona Mistrzyni Świata długo nie mogła uwierzyć w to, co się stało, sama też nie uważa się za liderkę polskiej kadry.
- Gośka [Wojtyra] jest naszą liderką, zwłaszcza w olimpijskiej konkurencji omnium, mnie do niej trochę brakuje. Moje wyścigi, czyli punktowy i scratch nie są w programie olimpijskim, może to się zmieni w przyszłości - mówiła mistrzyni świata na antenie Eurosportu
W relacjach sportowych podkreślano pochodzenie Kasi Pawłowskiej „Nowa mistrzyni ćwiczy w podpoznańskim klubie Limaro Kórnik, ale urodziła się w Przygodzicach w powiecie ostrowskim.” Sama sportsmenka również promowała swoje rodzinne strony „Mamy tam stawy rybne i bociany” opowiadała w wywiadach nowa mistrzyni świata.
Dla wyjaśnienia za poznań.sport.pl dodajmy, że Katarzyna Pawłowska wygrała w konkurencji scratch. Wyścig polega na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu okrążeń toru - w przypadku mistrzostw świata było to 40 okrążeń.
Na niższych stopniach podium znalazły się Australijka i Belgijka. Jak podaje portal sportowy to czwarty złoty medal w historii polskiego kolarstwa torowego. Wcześniej zwyciężali Janusz Kierzkowski (1973), tandem Benedykt Kocot i Janusz Kotliński (1976) oraz Lech Piasecki (1988). Wielkiego sukcesu pogratulował Przygodziczance również Czesław Lang wicemistrz olimpijski w kolarstwie i dyrektor Tour de Pologne.