II Festyn Lotniczy w Michałkowie
Ponaddźwiękowe Su 22, helikoptery Marynarki Wojennej, a także grupa akrobacyjna w Red Bulla i formacja Żelazny z nowym programem, to tylko kilka przykładów atrakcji, które przygotowane są na II Festyn Lotniczy Lotnisko Bliżej Miasta w Michałkowie. Współorganizatorem tej imprezy zaplanowanej na 26-27 maja 2012 r. jest Powiat Ostrowski.
Atrakcje oraz wstępny plan imprezy zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w dniu 13 kwietnia 2012 roku.
- Chociaż jest to dopiero druga edycja imprezy, Festyn Lotniczy wpisał się bardzo mocno w krajobraz imprez rekreacyjnych naszego regionu. W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wyjściu z Parku Miejskiego i pojawieniu się na lotnisku. To była dobra decyzja i odnieśliśmy sukces organizacyjny oraz promocyjny – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski. - Z budżetu powiatu przeznaczamy na ten cel określone środki. Uważamy, że jest to bardzo dobra promocja Powiatu Ostrowskiego i w tym sensie dobra inwestycja.
To, co w ubiegłym roku było tylko marzeniem grupy entuzjastów ma już swoją markę i co najważniejsze jest doceniane przez wielu. Ostatnie miesiące, bowiem przysłowiowym obcinaniem kuponów, Festyn Lotniczy otrzymał, bowiem kilka nagród i wyróżnień. Ostatnia z nich to nagroda specjalna podczas gali Ostrowianin Roku. Wcześniej Festyn uznany został za drugi pod względem organizacji Festyn w Polsce. Swoją nagrodę festynowi przyznał mu także Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Festyn Lotniczy to także przedsięwzięcie, które we współorganizacji łączy dwa samorządy miasta i powiatu ostrowskiego.
– Cieszy mnie to, że mamy się, czym pochwalić w zakresie współpracy nie tylko w kwestiach inwestycyjnych, ale również rekreacyjnych - powiedział Rajski.
- O wielu atrakcjach mówimy już teraz, ale wiem, że prezes Sadowski prowadzi rozmowy, by maksymalnie uatrakcyjnić program, po to, aby to były autentycznie dwa dni radości i odpoczynku dla mieszkańców miasta, powiatu a także innych rejonów. W roku ubiegłym ludzie przyjeżdżali z bardzo daleka, żeby u nas odpocząć. Ja widzę tylko jeden problem, który nazywa się pogoda, reszta jest dla mnie pewna – powiedział Jarosław Urbaniak – Prezydent Miasta Ostrowa.
Jednym z partnerów Festynu będzie Spółdzielnia Mleczarska Lazur z Nowych Skalmierzyc.
- Czekamy na Festyn, specjalnie z myślą o nim przygotowujemy wiele atrakcji w tym degustacji i sprzedaży produktów nabiałowych, nie tylko naszych, ale również innych spółdzielni. To, co cieszy się największym powodzeniem to udział publiczności we wspólnym gotowaniu. Będziemy, więc przygotowywać prezentacje potraw kulinarnych, w których, mam nadzieję, mieszkańcy Powiatu Ostrowskiego bardzo chętnie wezmą udział - powiedziała Danuta Pacyna wiceprezes SM Lazur.
Najwięcej jednak dziać się będzie na niebie. W tym roku zamiast F16, które będą na misji w Afryce pojawią się ponaddźwiękowe się Su 22
- Będziemy mogli podziwiać parę tych samolotów, które latają ze zmienną geometrią skrzydeł i jako jedne z nielicznych zostały dopuszczone do lotów w ramach NATO. Naszym marzeniem jest przyciągnięcie transportowych Herculesów. Ich obecność nie jest jednak przesądzona. W dotarciu do wielu instytucji służb i decydentów pomaga nam wiele osób, ale o kilku chciałbym tu wspomnieć – mówił Prezes Marian Sadowski. - Wspiera nas m.in. Witold Sitarz nasz senator i pilot, a także poseł Marek Orzechowski i Rafał Żelanowski.
Niekwestionowanymi gwiazdami akrobacji będą Jurgi Kairys oraz Artur Kielak. Mrożące krew w żyłach próbki ich możliwości można już oglądać w Internecie. Ten pierwszy to mistrz świata w akrobacji samolotowej, którego pokazy przyprawiają o zawrót głowy. Z kolei Artur Kielak, na co dzień pilot Boeingów, jest Mistrzem Polski w Akrobacji. Z nowym programem i Edwardem Makulą Mistrzem Świata w składzie pojawi się Grupa Żelazny. Swoje umiejętności prezentować będzie także grupa akrobacyjna z Czech w Barawach Red Bull, którą dowodzi kobieta.
Do Michałkowa przylot planują śmigłowce Marynarki Wojennej Anakonda, i jednostki pływające Kajman oraz kilkadziesiąt innych statków powietrznych od samolotów, śmigłowców po szybowce, lotnie i blony.
- Zabiegamy to by przyleciał i pozostał z nami do końca kapitan Wrona. Wiemy, że tego dnia będzie w Lesznie odbierać tytuł honorowego Mieszkańca i po drodze zatrzyma się u nas – mówi M. Sadowski.
W tym roku pojawi się nagłośnienie, które zapewni dobra słyszalność na całej płycie lotniska oraz podkłady muzyczne do pokazów lotniczych. Więcej będzie punktów gastronomii, toalet i miejsc parkingowych. Szczegóły dotyczące schematu komunikacyjnego przedstawione zostaną przed Festynem.