Elektronik 2012
Tytuł Elektronika 2012 otrzymali: Mateusz Grzelak, Bartosz Drygas, Wojciech Maciejak za pracę „Kalkulator rolniczy z modułem GPS” oraz Robert Wodnik za „Domową frezarkę CNC”. Po raz pierwszy w historii jury konkursu przyznało za „całokształt” tytuł SuperElektronika Roku i nagrodę główną Tomaszowi Kuczy za pracę „Samolot FPV”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Droga do gwiazd nie jest łatwa z ziemi”.
W finale 13. edycji konkursu, który odbył się 19 kwietnia 2012r. wzięło udział 61 uczniów, którzy podczas warsztatów technicznych 16 kwietnia przedstawili 36 prac.
- Prace, które wykonywane są przez uczniów są ich marzeniami. W konkursie biorą udział osoby, które co roku przygotowują inne rozwiązania. Część uczniów konstruując urządzenia chce sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Szereg prac startuje również w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych, na której nasza młodzież zajmuje czołowe miejsca – wyjaśnia Anna Opłocka, koordynator konkursu.
Co roku wielu uczestników konkursu zostaje laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad technicznych uzyskując zwolnienia z egzaminu zawodowego i wolny wstęp na wybrane kierunki studiów. W rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowanego przez dziennik Rzeczpospolita i Fundację Edukacyjną Perspektywy w roku 2012 szkoła zajęła trzecie miejsce w kategorii szkół technicznych, a w roku 2011 pierwsze miejsce.
- W ubiegłym roku mieliśmy w Olimpiadzie Innowacji Technicznej 36 laureatów i finalistów, natomiast w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej 2 laureatów i finalistów. W tym roku okazuje się, że poprzeczka poszła do góry. Już dziś mogę powiedzieć, że osiągamy kolejne sukcesy i mamy szansę na wysoką lokatę w rankingu Rzeczpospolitej. Konkurs szkolny Elektronik pokazuje, jak znaczącą rolę w życiu człowieka odgrywa wiedza techniczna i jak ogromną szansą staje się ona dla młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową. Dzięki tym zmaganiom nauczyciele zyskują wspaniałą motywację do pracy. Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy wspomagali uczniów w przygotowaniu prac konkursowych. A w szczególności pragnę podziękować Annie Opłockiej, która od 13. lat organizuje ten konkurs. Uczniom życzę dostania się na wymarzone studia i znalezienia dobrej pracy – powiedział Eugeniusz Namysł, dyrektor ZST.
Tradycyjnie już konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego. W tegorocznej finałowym podsumowaniu „Elektronika” uczestniczył Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.
- Cieszę się bardzo, że młodzież wybrała szkołę, w której może realizować swoje pasje. Z wielką przyjemnością oglądałem wynalazki począwszy od urządzeń do rozrywki, aż poprzez produkcję rolną i samolot. Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem ich wykonania. Ten konkurs pokazuje, że w przyszłości będziecie mogli rozwijać swoje pasje w pracy. Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest to, aby pracować z ludźmi i nad problemami, które tak naprawdę się lubi – mówił wicestarosta Tomasz Ławniczak.
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano tytuł SuperElektronika i nagrodę główną Tomaszowi Kuczy za pracę „Samolot FPV”.
- Jest to samolot razem z bazą naziemną. Maszyna ta przekazuje na ziemię obraz za pomocą kamery, która umieszczona jest na pokładzie samolotu. Dzięki temu urządzeniu można nagrywać filmy i zwiedzać tereny, a także robić zdjęcia. Nowatorskie jest to, że obsługując ten samolot można poczuć się tak jakbyśmy byli jego pilotem. Parametry lotu są pokazywane na ekranie komputera, który odbiera sygnał z samolotu można również regulować prędkość, z jaką porusza się samolot, a także wysokość. Oprócz tego decyduję, kiedy samolot ma się nawrócić – mówi uczeń Tomasz Kucza.
Pierwsze miejsce i tytuł Elektronika 2012 podobnie jak w roku ubiegłym otrzymały dwa zespoły: Mateusz Grzelak, Bartosz Drygas, Wojciech Maciejak za pracę „Kalkulator rolniczy z modułem GPS” oraz Robert Wodnik za pracę „Domowa frezarka CNC”.
- Jest to nowoczesna frezarka CNC sterowana z komputera, która potrafi frezować różne rzeczy. Urządzenie posiada silnik i końcówkę frezującą wycinającą pewny element i kształty, który można grawerować. Problemem dla mnie było zaprojektowanie sterowników - powiedział R. Wodnik.
Drugie miejsce ex aequo otrzymali: Kajetan Gulcz, Patryk Kucharz za pracę „Wzmacniacz dużej mocy”, a także Emil Rusin, Mateusz Kryszczak, Wojciech Urban za pracę „Samobieżny pojazd do zadań specjalnych”. Z kolei trzecie miejsce przypadło Robertowi Bieganek i Patrykowi Majchrzakowi za pracę „Projektor laserowy”.
Wyróżnienia specjalne otrzymali: Jan Konieczny za pracę „Automatyczne podświetlanie schodów diodami LED”, Konrad Chmielecki za pracę „Hardcoreowy licznik zbliżeniowy”, Marcin Perliński i Dawid Mądrzak za pracę „Odbiornik zdjęć satelitarnych NOAA”, a także Piotr Rajca i Kamil Mrugalski za pracę „Dwunożny mechanizm kroczący”.
Wyróżnienia przyznano również: Michałowi Nawrotowi za pracę „Mikroprocesorowy sterownik domowy”, Krzysztofowi Magdziakowi i Jackowi Krenz za „Głośnik Rodina”, a także Andrzejowi Kiecka, Adamowi Wolniaszek i Krzysztofowi Woźniakowi za „Inwerter prądu”.
Organizatorem konkursu jest Anna Opłocka, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Sponsorzy Elektronika 2012: Starosta Ostrowski, Zap Kooperacja Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, Przedsiębiorstwo Systemów Automatyki ZAPIS HARDWARE w Ostrowie Wielkopolski, Al-Spaw Sp. z o.o., P.P.H.U. „Elektronix” w Jarocinie - Paweł Żurek, Fundator nagrody Q - Rafał Wójcik, „CAR–CAR” w Nowych Skalmierzycach Łukasz Nowacki, Elektronix System w Jarocinie - Norbert Żurek, Wydawnictwo AVT - Korporacja Sp. z o.o. w Warszawie, PPUH Skalmex Sp. z o.o. w Skalmierzycach Bernard Jędrzejewski, Usługi Elektroniczno- Mechaniczne Leszek Kierzek, Fabryka Zdrowia Ostrów Wielkopolski, Wydawnictwo BTC w Legionowie, Absolwenci ZST - Marcin Skowron, Mateusz Sęktas i Tomasz Franc, a także fundatorzy wyróżnienia specjalnego absolwenci Bartosz Piórek i Szymon Pietraszek.