IV Regionalne Spotkanie Neonatologiczne
Lekarze neonatolodzy i pediatrzy z Wielkopolski oraz pielęgniarki i położne z ościennych powiatów spotkali się na IV Regionalnym Spotkaniu Neonatologicznym w Ostrowie Wielkopolskim. Nie zabrakło wykładów, prezentacji i warsztatów praktycznych. Konferencja odbyła się 20 kwietnia 2012 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.
Wykłady poprowadzili: Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - profesor Jerzy Szczapa, Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, konsultant regionu Wielkopolski ds. neonatologii - profesor Janusz Gadzinowski.
Oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych uczestnikami konferencji byli także Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, którzy tradycyjnie już objęli patronatem spotkanie.
- Cieszę się bardzo, że Ostrów Wielkopolski dzięki takim spotkaniom jest widoczny w Wielkopolsce, i że jest drugim ośrodkiem, po Poznaniu. Dziękuję panom profesorom za obecność. Chciałbym także pani ordynator Katarzynie Bierle oraz całemu zespołowi lekarzy i pielęgniarek serdecznie podziękować za III stopień referencji, który jeszcze w zeszłym roku był tylko marzeniem. Jest to dla nas powód do dumy – powiedział starosta, Paweł Rajski.
Zaznaczmy, że od początku roku ostrowski oddział neonatologiczny posiada III stopień referencyjności i leczy najmniejsze noworodki, wymagające intensywnej opieki medycznej. Jest jedynym pozaakademickim ośrodkiem w Wielkopolsce.
- Profesorowie mają często okazję przebywania w różnych gremiach międzynarodowych i zapoznania się z wynikami badań przeprowadzanych nie tylko w Polsce. Spotkania te są doskonałym sposobem na przekazanie nam swoich doświadczeń i zdobytej wiedzy. Każdego roku wiemy więcej o funkcjonowaniu wcześniaka i prawidłowym leczeniu takich malutkich dzieci. Poza tym technika i niezbędny sprzęt, który jest potrzebny do leczenia jest też olbrzymi. Dlatego też niezbędne jest spotykanie się raz w roku i przekazywanie najnowszych rekomendacji w postępowaniu i leczeniu wcześniaków – mówiła Katarzyna Bierła, Ordynator Neonatologii w ZZOZ w Ostrowie.
Podczas konferencji dyskotowano m.in. o tlenoterapii, leczeniu zakażeń grzybiczych czy stosowaniu tlenku azotu w leczeniu noworodków. Spotkania neonatologiczne organizowane w Ostrowie Wielkopolskim są zawsze na wysokim poziomie naukowym i dydaktycznym.
- Zderzenie się z nowymi technologiami i ich przyswojenie zwiększa szansę przeżycia dzieci, a przede wszystkim szansę prawidłowego funkcjonowania. Dużo już osiągnęliśmy, jeżeli chodzi o liczbę dzieci, które przeżywają. Jednak nadal jest dużo dzieci, które nieprawidłowo się rozwijają. To jest największe wyzwanie przed naszą dyscypliną, aby pomóc tym dzieciom normalnie żyć. W krajach skandynawskich rodzi się od 3 do 4% wcześniaków, a w naszym kraju mimo to, że uzyskaliśmy już ogromny postęp w tej dziedzinie jest to 7% – wyjaśnia profesor Janusz Gadzinowski.
- Spotkania te są niezwykle ważne, ponieważ mówi się, że co 10 lat wiedza medyczna ulega rewaluacji. Chcę podkreślić, że ośrodek ostrowski wykazuje wyjątkową aktywność, bo poza Poznaniem tylko tutaj odbywają się tego rodzaju konferencje. Ciągłe kształcenie się lekarzy i personelu jest wpisany w nasz zawód i wręcz konieczny w obliczu ciągłych zmieniających się poglądów – powiedział profesor Jerzy Szczapa.
Tradycyjnie już organizatorem spotkania neonatologicznego była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura Ostrowsko – Krotoszyńska oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z Oddziałem Neonatologicznym.