Święto I LO
14 kwietnia 1845 roku nastąpiło otwarcie Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim - obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego. Jak co roku z tej okazji obchodzone jest Święto Szkoły, które tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w Konkatedrze w intencji społeczności szkolnej.
I Liceum Ogólnokształcące to najstarsza szkoła ponadgimnazjalna w Ostrowie Wielkopolskim i jedna z trzech najstarszych w Wielkopolsce. W 1993 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów „Alma Mater Ostroviensis”, które do tej pory zdążyło wydać 16 ksiąg pamięci opisujących dzieje szkoły oraz losy jej wybitnych absolwentów. W trudnych okresach dla państwa polskiego, szkoła była ostoją patriotyzmu, tu też powstał najstarszy gimnazjalny klub sportowy w Polsce „Venetia”. W swojej historii liceum 12 razy zmieniało swoją nazwę, 3 razy patronów i 21 razy dyrektorów.
- Historię tworzą wydarzenia, a wydarzenia to ludzie – nasze liceum to wspaniali absolwenci. Szkoła wykształciła na poziomie maturalnym, przygotowując tym samym do podjęcia studiów wyższych, tysiące młodych ludzi. To właśnie oni poprzez swoje sukcesy w życiu zawodowym rozsławili i rozsławiają dobre imię liceum. Wśród absolwentów liceum, których nie sposób wymienić są profesorowie wyższych uczelni i ich rektorzy, wybitni przedstawiciele duchowieństwa, działacze polityczni i społeczni, pisarze, malarze, muzycy, znani sportowcy i przedstawiciele wszystkich zawodów – powiedział Marek Lewicki, dyrektor I LO.
W uroczystości, która odbyła się 20 kwietnia 2012 roku w szkolnej auli udział wzięli: Starosta Ostrowski – Paweł Rajski, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Jarosław Urbaniak, Zastępca Prezydenta - Marlena Maląg, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Barbara Szkudlarek, Proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława w Ostrowie Wielkopolskim - ks. Prałat Tomasz Ilski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Rafał Luciński, Przewodniczący Rady Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego – Dariusz Hyhs, Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Witold Banach, Przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowanków Liceum – Andrzej Krzak, Przedstawiciel Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego – Marek Czemplik, Stefan Kowalski, Jacek Bąk, Cezary Janiszewski. Byli dyrektorzy szkoły: Jacek Skiba i Remigiusz Wszędybył, grono pedagogiczne i uczniowie. Gościem specjalnym akademii był Wojciech Lipski, potomek założyciela, obecnego patrona I Liceum Ogólnokształcącego.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie wprowadzeniem szkolnego sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły oraz występem chóru.
- Ilekroć zasiadam w auli tego liceum to zawsze jestem wzruszony, ponieważ zawsze wracają wspomnienia. Jestem absolwentem tej szkoły i zawsze pojawiają się też koledzy i koleżanki z tamtych lat. Są też profesorowie, którzy mnie uczyli i można się do nich uśmiechnąć. Wspominam również tych, których już „niestety” nie ma. Zawsze przywołuje pamięcią wspaniałego profesora Stanisława Gliwińskiego. Dzisiejsze święto to kolejna niezwykła lekcja historii. Ta uroczystość w każdym detalu jest dopracowana i naprawdę czuję, że jestem w szkole z tradycjami. Dziękuję za to dyrekcji i całemu gronu pedagogicznemu, a także młodzieży – mówił starosta, Paweł Rajski.
Tradycyjne Święto Szkoły obchodzone jest zawsze w tygodniu rocznicy powstania placówki. Motywem przewodnim jest postać wybitnego absolwenta. W tym roku jest to Marian Kołodziej, wybitny scenograf i znakomity artysta. Portret Mariana Kołodzieja autorstwa Tadeusza Gaworzewskiego, który dołączy do szkolnej galerii przekazał Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak. W obchodach uczestniczyli także członkowie rodziny Mariana Kołodzieja – żona Halina Słojewska – Kołodziej, aktorka Gdańskiego Teatru Wybrzeże i syn Marek Kołodziej. Ponadto Małgorzata Abramowicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także Luba Makarowa z Uniwersytetu w Syktywkarze z Rosyjskiej Republiki Komi, leżącej po zachodniej stronie Uralu, która opisze postać Mariana Kołodzieja w swojej książce.
- Nie będę ukrywała, że wchodząc do tego gimnazjum poruszyło się moje serce. Nigdy nie byłam w Ostrowie, ale znałam waszą szkołę, bo o niej opowiadał mi Marian. Mówił mi, że na korytarzach były m.in. reprodukcje Gilera. Mąż zawsze bardzo ciepło też wspominał swojego ukochanego profesora Jachimka. Dlatego też dzisiaj nie czuję się tutaj obco, bo te ślady Kołodzieja są. Dziękuję bardzo za to – powiedziała Halina Słojewska – Kołodziej.
Tradycyjnie już Święto Szkoły było okazją do przyznania wyróżnień przyznanych przez szkolną kapitułę. Tytuł „Zasłużony Profesor Almae Matris Ostroviensis” otrzymał profesor Franciszek Kowalski, a tytuł „Zasłużony dla Almam Matrem Ostroviensis” przyznano Jackowi Bąkowi i Cezaremu Janiszewskiemu.