Pamięci ofiar z Lasku Winiarskiego
To już tradycja, że w jedną z kwietniowych niedziel, przy obelisku w lesie winiarskim odprawiana jest msza w intencji zamordowanych przez hitlerowców, kaliszan i ostrowian. Tegoroczne uroczystości odbyły się 29 kwietnia 2012 r.
Las na Winiarach był świadkiem zbrodni hitlerowskich w czasie okupacji niemieckiej (1939-1945) - 22 grudnia 1939 oraz w styczniu i w lutym 1940, rozstrzelano Polaków przetrzymywanych wcześniej w więzieniach w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Po wyzwoleniu w 1945 roku, w miejscu zbrodni ekshumowano 527 ciał.
29 kwietnia 2012 r. mszę św., przy obelisku poświęconym ofiarom, odprawili kaliscy kapłani pod przewodnictwem delegata Biskupa Kaliskiego, ks. dra Jerzego Jeżowskiego. Na polance zebrali się, poseł Witold Sitarz, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, wiceprezydenci Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg i Stanisław Krakowski, radni Przemysław Krysztofiak i Zygmunt Malik oraz samorządowcy z Kalisza, przedstawiciele organizacji kombatanckich i służb mundurowych oraz poczty sztandarowe.
- Patriotyzm, polega na tym, że nie przymykamy oczy na zło. Największym dramatem byłoby, gdybyśmy chcieli o tym zapomnieć – mówił w homilii, ks. dr J. Jeżowski.
W trakcie nabożeństwa modlono się za ofiary i w intencji, zmarłego dwa lata temu, Andrzeja Kornaszewskiego, który był inicjatorem upamiętnienia pomordowanych w lesie Winiarskim. Po mszy przedstawiciele samorządu i organizacji złożyli, przed obeliskiem, kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość zakończył „Polonez Katyński – Tacy sami jak my” w wykonaniu chóru Kopernik z Kalisza.
Na podstawie tekstu Wacława Nowaka