Pokazali jak dbać o miejscowy folklor
Projekt „Folklor jest naszą pasją” realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa (gm. Raszków) stał się wzorcem podczas międzywojewódzkiej konferencji „Dziedzictwo dla przyszłości”.
W dniach 10-11 maja 2012 roku w Prusimiu k. Międzychodu Wielkopolski i Lubuski Urząd Marszałkowski zorganizowały konferencja „Dziedzictwo dla przyszłości”. W Skansenie Olenderskim „Olandia” prezentowane były projekty organizacji pozarządowych, wybrane przez organizatorów jako przykłady do naśladowania.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów oraz Lokalnych Grup Działania, które w regionach zajmują się tematyką dziedzictwa kulturowego. Jednym z elementów spotkania była wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk. Wśród pięciu wzorcowych projektów kulturowych współfinansowanych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej znalazło się przedsięwzięcie pn. „Folklor jest naszą pasją”.
Przypomnijmy, że w ramach projektu odbywa się nauka gry na ludowych instrumentach muzycznych takich, jak: siesinki, dudy wielkopolskie i basy kaliskie oraz prowadzone są warsztaty taneczne obejmujące mazury i wielkopolskie scenki rodzajowe. Ponadto w ramach projektu wyposażono młodszą grupę Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” w nowe stroje ludowe. Oprócz prezentacji projektu, przedstawionej przez prezesa Karola Marszała, przed gośćmi konferencji wystąpiły dzieci, które uczą się grać na siesinkach: Marta Szymankiewicz i Marcelina Karolewska oraz ich nauczyciel Artur Witczak.
Marszałkowska konferencja w Prusimiu miała na celu propagowanie ochrony wiejskiego dziedzictwa kulturowego oraz możliwości jego wykorzystania w rozwoju społeczności lokalnych.