XX Chanterelle Festival z historią w tle
W ramach XX Spotkania Muzyki Chanterelle Festival Gołuchów w ostrowskiej Synagodze w piątek 25 maja 2012 r. odbył się koncert „Muzyka Wokalna Reformacji”, a także panel historyczny, w którym wziął udział m.in. Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, z wykształcenia historyk.
Za nami drugi z trzech weekendów XIX Chanterelle Festival.W piątek, 25 maja 2012 roku w ostrowskiej Synagodze odbył się koncert „Muzyka Wokalna Reformacji” podczas koncertu wystąpili: KAMERALNY ZESPÓŁ WOKALNY IL CANTO, Wanda LADDY – sopran, Marta LAWRENCE – alt, Sławomir ŁOBACZEWSKI – tenor, Michał STRASZEWSKI – bas, kierownictwo artyst. Podczas prawie dwugodzinnego występu widownia usłyszała utwory: Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Claude’a Goudimela, Heinricha Schuetz, Jana Sebastiana Bacha. Licznie zebrana publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami.
Już po raz czwarty w historii festiwalu odbył się panel historyczny, który wspólnie poprowadzili Tomasz Ławniczak, Jarosław Biernaczyk i prof. Roman Dziergwa. Tegorocznym tematem debaty było „Środowisko intelektualne Polaków, Żydów oraz Niemców i ewangelików Ostrowa i okolic w XIX i pierwszej połowie XX wieku”. Wicestarosta T. Ławniczak scharakteryzował polskie środowisko intelektualne, w tym najwybitniejsze postacie tutejszych ziemian, duchowieństwa oraz inteligencji. O jednym z właścicieli ziemskich powiedział:
- Chciałbym też wspomnieć Wojciecha Lipskiego, który żył w latach 1805 – 1855. Kiedy wybuchło powstanie przerwał studia. To z jego inicjatywy i przy wsparciu ks. Jana Kompałły wybudowano w Ostrowie pierwsze gimnazjum katolickie. W latach 40 XIX wieku uwikłany był w spisek, po czym aresztowano go. Brał czynny udział w Wiośnie Ludów. Był również Posłem na Sejm Pruski w Berlinie, wydawcą „Dziennika Poznańskiego”, a później „Ziemianina” .
Przez 20. lat Chanterelle Festival odbyło się 171 koncertów, w tym: 43 – tylko dla dzieci, wystąpiło blisko 1700 wykonawców.