Rekordowe zawody jeździeckie
Rekordowa obsada, 93 koni sprawiła, że zorganizowane w Ostrowie Wielkopolskim Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie w Ujeżdżeniu stały się największą tego typu imprezą sportową w Polsce. Honorowy Patronat objął nad zawodami Starosta Ostrowski.
Przez cztery dni, od 7 do 10 czerwca 2012r. na terenie Ośrodka Jeździeckiego „Borowianka” w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie w Ujeżdżeniu oraz eliminacje do Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata Młodych Koni (4, 5 i 6 letnich). Imprezę zorganizował Klub Jeździecki „MM Wesoła” oraz Ośrodek Jeździecki Borowianka.
- Nasza impreza ma już 6-letnią tradycję i stałe miejsce w centralnym kalendarzu Polskiego Związku Jeździeckiego. Ranga tych zawodów stale wzrasta. Ostrowskie zawody cieszą się ogromną renomą i doskonałą opinią w sportowym środowisku jeździeckim. Rekordowa obsada tegorocznych zawodów sprawiła, że można je uznać za największą imprezę ujeżdżeniową w Polsce – mówi Jolanta Sułecka.
Impreza co roku przyciąga do Ostrowa zawodników i działaczy z najodleglejszych zakątków Polski.
- W tym roku licznie zjechali ci najlepsi. W najtrudniejszym konkursie klasy Grand prix, czyli na poziomie mistrzostw polski, Świata i Olimpiad wystartowało aż 9 par. W całej Polsce jest ich tylko kilkanaście – dodaje Jolanta Sułecka z klubu MM Wesoła.
Przypomnijmy, że ujeżdżenie (dresaż, z fr. dressage – tresura) to olimpijska dyscyplina jeździecka. W nowoczesnym ujeżdżeniu, jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami na czworokątnej arenie, zwanej czworobokiem. Na specjalnie przygotowanym czworoboku w Borowiance zawodnicy musieli zaprezentować m.in. galop, galop wyciągnięty, piruet w galopie. W pierwszym i drugim dniu zmagań wykonywano program obowiązkowy, natomiast w trzecim dniu zawodów jeźdźcy zaprezentowali program dowolny w rytm muzyki. Przejazdy oceniało grono sędziowskie w składzie 3-5 osobowym w zależności od skali trudności, która obejmowała 7 poziomów: lekka (L), podstawowa (P), normalna (N), ciężka (C), super ciężka młodych jeźdźców (CC-YR), super ciężka seniorów (CC-S) oraz najwyższa Grand Prix.
- Z pewnością jest to sport elegancki. Jeźdźcy ubrani są we fraki, cylindry, białe rękawiczki. Konie występują w białych czaprakach, z zaplecionymi grzywami. Szczególnie widowiskowe są zmagania w trudniejszych programach – konie zdają się tańczyć i często wykonują wręcz cyrkowe ewolucje. Trzeba dodać, że pomimo ogromnego wysiłku jeździec pozostaje nieskazitelnie elegancki, nawet w trakcie ulewnego deszczu, jak to miało miejsce podczas ostatnich występów – mówi J. Sułecka.
W klasie C (ciężkiej) zwyciężył Krystian Rychlik z klubu ZPO Warszawa, dosiadający konia Bocachica Fomia, drugie miejsce zajął Michał Cichoń z klubu KJ Lider Tarnowskie Góry na koniu Prosario II, natomiast trzecią lokatę Roksana Siarkiewicz na koniu Cherry Valley z SKJ Trawers Warszawa.
W klasie CC Seniorów zdobywcą Pucharu Starosty Ostrowskiego została Gabriela Jaworska-Mazur na koniu Zimba reprezentująca Stowarzyszenie KJ Legia Kozielska, drugie miejsce zajął Filip Poszumski i koń Up Date z klubu KJ Agro Handel Śrem), a trzecie Małgorzata Święcicka i koń Boneto z klubu DOS Książ.
W rywalizacji o Grand Prix zawodów bezkonkurencyjny okazał się Przemysław Kozanowski dosiadający konia Krypton Polska Safir z klubu JKS Imperial Warszawa, drugą lokatę zajęła Sylwia Heinrich z koniem Doktryna reprezentująca klub DOS Książ, a trzecią Mateusz Cichoń dosiadający konia Dreamdancer 5 z KJ Lider Tarnowskie Góry.
Najbardziej prestiżową nagrodę, bo przyznawaną tylko podczas ostrowskich zawodów, za Najlepszy Program Dowolny oraz towarzyszący jej Puchar Borowianki wygrała Gabriela Jaworska-Mazur dosiadająca konia Zimba. Nagrodę wręczył fundator Tadeusz Wolarz.
Głównymi sponsorami przedsięwzięcia był Hotel „Borowianka” reprezentowany przez Tadeusza Wolarza oraz firma „Pupil Foods” z Nowych Skalmierzyc reprezentowana przez Stanisława Sułeckiego. Honorowy patronat nad impreza objął Starosta Ostrowski Paweł Rajski. Patronami medialnymi byli: telewizja „Proart”, Gazeta Ostrowska oraz Księgarnia Niezależna Gazety Polskiej.