Konkurs gazet szkolnych - rozstrzygnięty
Za nami XXI Regionalny Konkurs Gazet Szkolnych. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Dziwny jest ten świat w I połowie XXI wieku”. W konkursie wzięło udział 36. redakcji z terenu województwa wielkopolskiego i nie tylko - w tym ze szkół podstawowych – 13., z gimnazjów – 15., ze szkół ponadgimnazjalnych - 8.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 13 czerwca 2012 r. w Klubie Nauczyciela w Ostrowie Wielkopolskim. Tradycyjnie już patronat honorowy nad nim objął Wielkopolski Kurator Oświaty. W konkursie wystartowały także gazety spoza naszego województwa. Było to:„Nasz Urwis”- z Kamińska (województwo warmińsko-mazurskie i „Ja Gimnazjalista” z Bolkowa (województwo dolnośląskie).
-21. lat temu wspólnie m.in. z obecnym Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim powołaliśmy do życia Klub Nauczycieli Aktywnych Ostrowskiego Rejonu Oświatowego. W ramach tego Klubu wystartowaliśmy z otwartym konkursem gazet szkolnych, na początku w kategorii szkół podstawowych. Później rozszerzyliśmy go na szkoły ponadpodstawowe. W roku 1999 na oświatowej mapie pojawiły się gimnazja i tak powstała trzecia kategoria konkursowa - powiedział Jerzy Wójcicki - współtwórca i koordynator konkursu.
Prace oceniało jury konkursu w składzie: Robert Włodarczyk – „Fakty Ostrowskie”, Olga Janicka - konsultantka gazety „Głos Jedynki”, Dorota Kittler - konsultantka gazety „Gimbeściak”, Beata Hajdziony - dziennikarka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim.
- Oceniając artykuły uczniów, braliśmy pod uwagę: poprawność merytoryczną poruszanej tematyki, zgodność treści tekstu z głównym hasłem konkursu, innowacyjne ujęcie tematu, szczególne walory literackie, poprawność językową oraz w mniejszym stopniu - kompozycyjny układ tekstów czy ogólną estetykę i przejrzystość gazety. Uczniowie przedstawili temat w wielu wymiarach, udowadniając, że jest bardzo pojemny i ciągle aktualny dla każdego z nas. Cieszy fakt, że dostrzegli zarówno tak poważne problemy ludzkości, jak brak wody pitnej, szerzące się choroby, głód, wojny, ale także te, których obecność jest często lekceważona, czy wręcz niezauważana. Dlatego wymienione przez uczniów zjawisko uzależniania się od Internetu; wszechobecna kultura masowa, komercjalizacja, hedonizm i zatracanie autentycznych więzi z drugim człowiekiem – należy z pewnością uznać za bardzo trafne i ważne spostrzeżenia – mówi Robert Włodarczyk, juror konkursu.
Uczestniczące w konkursie redakcje zostały uhonorowane dyplomem i nagrodą rzeczową, które wręczył Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Andrzej Kornaszewski.
- Wraz z przełomem politycznym w 1989 roku zrodziła się możliwość funkcjonowania niezależnej prasy w tym prasy szkolnej. Bardzo ważną rzeczą jest wolność słowa, która zaistniała właśnie w tym okresie w naszym kraju wraz z upadkiem systemu totalitarnego. Dlatego też ogromną rolę odgrywają środki masowego przekazu jak gazety i media. Poza wolnością słowa, jako elementarnym fundamentem musi być też odpowiedzialność piszących za słowo publikowane. Wszystkim młodym dziennikarzom, którzy stoją na progu swojej wielkiej kariery życzę wam, abyście funkcjonowali w państwie gdzie istnieje wolność słowa. Sami jesteście odpowiedzialni za słowo opisujące otaczającą nas rzeczywistość. Mam nadzieję, że pisząc zawsze będziecie też konfrontować się z własnym sumieniem i prawdą – mówił wicestarosta Tomasz Ławniczak.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Między nami” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, II miejsce zdobyła gazeta redakcji gazety szkolnej „OX” ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim, a III miejsce redakcja gazety szkolnej „Na Wzgórzu Wysockim” ze Szkoły Podstawowej w Wysocku Wielkim.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła redakcja gazety szkolnej „Pauza” z Gimnazjum w Brzezinach, a na II miejscu uplasowała się redakcja „Szkolny Dzwonek” z Gimnazjum w Okonku,a na III redakcja „Szkolny Donosiciel” z Zespołu Szkół w Lotyniu.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Re(y)moncik” z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, II miejsce redakcji „Feniks” z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowa Wielkopolskiego. Na III miejscu znalazła się redakcja gazety „Szaraczek” z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim.
Przeprowadzenie tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu Gazet Szkolnych było możliwe dzięki dotacjom otrzymanym z Powiatu Ostrowskiego i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Klub Nauczyciela” w Ostrowie Wielkopolskim.