Liceum mundurowe z Przygodzic wyróżnione
Liceum Ogólnokształcące w Przygodzicach otrzymało wyróżnienie za zorganizowanie projektu partnerskiej współpracy ze szkołą w Portugalii. Projekt pt. „Europa - tak daleko a tak blisko” otrzymał tytuł „Przykład dobrej praktyki”. Nagrodę przyznała Agencja Narodowa Programu Comenius działająca na zlecenie Komisji Europejskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt znalazł się w elitarnym gronie najlepszych projektów realizowanych w całej Polsce w ciągu ostatnich 2 lat pod względem innowacyjności, realizacji zaplanowanych celów oraz wpływu na uczniów, nauczycieli i społeczność lokalną.
W ramach ww. projektu uczniowie liceum wojskowego oraz zarządzania kryzysowego uczestniczyli w wymianie ze szkołą partnerską w Lousado w Portugalii, podczas której brali udział w zajęciach szkolnych, poznawali język portugalski, uczestniczyli w warsztatach integracyjnych i kulturoznawczych prowadzonych w język angielskim, zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz wspólnie pracowali nad końcowymi produktami projektu: prezentacjami multimedialnymi, broszurą informacyjną oraz stroną internetową. Trzy dni poświęcone były na poznawaniu tradycji i historii regionu. Uczniowie zwiedzali miejscowości: Barcelos, Guimaraes, kurort nadmorski Esposende, Bragę oraz Porto. Niezapomniane wrażenia wywarły również wizyty w oceanarium oraz w warsztacie rękodzieła artystycznego ceramiki.
Należy podkreślić, że Zespół Szkół w Przygodzicach jest jedyną placówką w Polsce, której w 2009r. udało się pozyskać dofinansowanie na realizację aż dwóch projektów wymian młodzieży.
-Jest to owocem wielomiesięcznych starań o znalezienie szkół partnerskich, starannego opracowania projektów oraz wniosków aplikacyjnych. Łącznie, na realizację obu projektów szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 160.000 zł. Jest to ogromny sukces, jednak nie było łatwo - na 169 wniosków w skali kraju tylko 26 szkół w Polsce otrzymało dotację programu Comenius, w tym jedynie 5 szkół w Wielkopolsce – mówi z dumą dyrektor ZSP CKU, Dariusz Kaczmarek.
W czasie wizyty polscy uczniowie byli zakwaterowani u swoich portugalskich rówieśników, dzięki czemu mogli w pełni uczestniczyć w ich życiu codziennym, poznać zwyczaje rodzinne, w tym kuchnię portugalską. Była to już czwarta wymiana międzynarodowa młodzieży organizowana przez naszą szkołę w ramach programu Comenius. Poprzednie projekty realizowane były ze szkołami z Francji, Włoch i Niemiec.