Wybrano nowych dyrektorów
W 9. szkołach ponadgimnazjalnych i placówkach oświatowych podległych Powiatowi Ostrowskiemu odbyły się konkursy na stanowisko dyrektorów. W czterech przypadkach spowodowane były przejściem na emeryturę doczasowych szefów, w pozostałych powodem była kończąca się kadencja.
Konkursy cieszyły się sporym zainteresowaniem. Najwięcej, bo aż czterech kandydatów zgłosiło się w konkursie na dyrektora Zespołu Szkół Usługowych. Trzy osoby rywalizowały w przypadku MDK. Tylko w trzech placówkach (w I LO, Zespole Szkół Transportowo Elektrycznych i Bursie Szkolnej) zgłosiło się po jednym kandydacie.
Poszczególnych kandydatów oceniała Komisja, której przewodniczył Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski. Ponadto w jej skład weszli: dwóch przedstawicieli organu prowadzącego (Zarząd, Komisja Edukacji Rady Powiatu), dwóch przedstawicieli Kuratorium Oświaty, po jednym przedstawicielu związków zawodowych (OPZZ i Solidarność), jeden przedstawiciel Rady Rodziców i jeden przedstawiciel Rady Pedagogicznej. Warto dodać, że w komisjach konkursowych na stanowisko dyrektorów szkół zasiadali przedstawiciele organu prowadzącego reprezentowani przez radnych wszystkich opcji.
Komisja dokonała następujących wyborów. I LO kierować będzie dotychczasowy dyrektor Marek Lewicki. W II LO funkcję dyrektora obejmie Karol Marszał. Zespołem Szkół Ogólnokształcących kierować nadal będzie Maria Tomalak. W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych funkcję dyrektora powierzono Honoracie Sachowskiej-Barańczak. W Zespole Szkół Transportowo- Elektrycznych funkcję dyrektora sprawować będzie nadal Marek Wojtasz. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną pokieruje od września Violetta Miszkin. Szefem Zespołu Szkół Usługowych został Dariusz Kaczmarek. Stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury obejmie Anna Torz, a Bursą Szkolną pokieruje dotychczasowa dyrektor Marzena Mocek.
- Dyrektor szkoły musi być nie tylko nauczycielem i administratorem, ale przede wszystkim menadżerem. Powiem dosadnie, że w obecnej sytuacji oświaty nie potrzebujemy dyrektorów, którzy przy podejmowaniu każdej trudnej decyzji mówią, że „kazał im tak postępować starosta lub Zarząd''. Z pewnością łatwo być dyrektorem w czasach, kiedy nie ma problemów z niżem, zmniejszającą się subwencją. Trudniej zarządzać w kryzysie. Myślę, że większość naszych dyrektorów ma świadomość tych wyzwań, konkurencji na rynku oświatowym i wie, że to od nich zależy przyszłość szkoły. Odpowiadając więc za to, co w ich placówce się dzieje, muszą tak nią kierować, aby zapewnić odpowiedni poziom, atrakcyjną ofertę edukacyjną i przyciągać uczniów – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Jak mówi Starosta Ostrowski wysokie oczekiwania stawiane są przed wszystkimi dyrektorami, jednak szczególne nadzieje wiązane są z nowym szefem Zespołu Szkół Usługowych.
- Nie jest tajemnicą, że sytuacja tej szkoły jest bardzo trudna. Malejąca liczba oddziałów (w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o kilkadziesiąt) wymaga bardzo dobrego menedżera, który podejmie skuteczne działania w celu zmiany oblicza szkoły. Zależy nam, aby ZSU był atrakcyjny pod względem oferowanych kierunków oraz jako miejsce edukacji. Szkołą kierować będzie Dariusz Kaczmarek. Jest to typ dyrektora-menadżera i mam nadzieję, że wyprowadzi ZSU z kryzysu, podobnie, jak w przeszłości uczynił to z upadającą szkołą w Przygodzicach – powiedział Starosta Ostrowski.