Z wizytą u starostów dożynek
Danuta Perz i Tadeusz Zatylny na co dzień właściciele wiodących gospodarstw rolnych, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień. Już za kilka tygodni reprezentować będą rolników Powiatu Ostrowskiego, ale także całą społeczność rolniczą Wielkopolski na Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynkach Wojewódzkich, które 26 sierpnia 2012 roku odbędą się w Ostrowie.
Oficjalnej prezentacji Starostów Wielkopolskich Dożynek dokonano podczas konferencji prasowej w ostrowskim Ratuszu w dniu 4 lipca 2012 r. zapowiadającej dożynki, tego samego dnia starostów w ich gospodarstwach odwiedzili samorządowcy.
- Wielkopolska i Powiat Ostrowski także są miejscem, w którym rolnictwo jest silnym akcentem w gospodarce. Jest tutaj wiele rzeczy do pokazania wiele, które można uznać za sukces. Osoby Starostów Dożynek ich osiągnięcia potwierdzają tę wysoką, jakość – mówił podczas konferencji Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
(Z wizytą u Starościny dożynek)
(Z wizytą u Starosty dożynek)
Z opracowanych przez ostrowski oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego materiałów wynika, że w Powiecie Ostrowskim funkcjonuje ok. 9,5 tys. gospodarstw rolnych. Najwięcej 2044 gospodarstw funkcjonuje w Gminie Ostrów. Na drugim miejscu jest Gmina i Miasto Odolanów – 1832 gospodarstw. Na trzecim miejscu Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce 1285 gospodarstw. Z kolei w Gminie Sieroszewice jest 1261 gospodarstw, Przygodzicach 1100, Raszkowie 912, a Sośniach 882.
O skali udziału rolnictwa w całej gospodarce powiatu świadczy fakt, że tylko w jednej gałęzi rolnictwa jaką jest drobiarstwo (ok. 250 kurników) zatrudnienie znajduje ok. 2000 ludzi.
- Z wyborem starostów mieliśmy spory kłopot, ale przyjemny, bo w naszym powiecie funkcjonuje wiele gospodarstw, które na to zasługują, a przede wszystkim jest nadmiar dobrych rolników. Ostatecznie wybraliśmy gospodarstwa Państwa Perzów z Topoli Wielkiej w Gminie Przygodzice i Państwa Zatylnych z Gminy Sieroszewice. Obydwa doceniane są nie tylko ze względu na charakter produkcji uzyskiwane wyniki, ale także z tego powodu, że z powodzeniem sięgają po środku unijne. Zarówno gospodarstwo Starosty, jak i Starościny są laureatami prestiżowego Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku z ostatnich lat – powiedział P. Rajski.
Gospodarstwo Państwa Perzów startowało od 20 ha dziś ma ponad 80 hektarów. Specjalizuje się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Właściciele hodują trzodę chlewną oraz zajmują się produkcją żywca drobiowego i gęsiego. Uprawiają także zboża oraz kukurydze na ziarno.
– Funkcja Starościny jest z pewnością zaszczytem i wyróżnieniem, ale także powodem do zdenerwowania. Wiążą się z tą funkcją określone obowiązki reprezentacyjne, udział w nabożeństwie i ważne, żeby wszystko wypadło jak najlepiej – mówi Danuta Perz.
Starosta Dożynek zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pełnionej funkcji.
- To jest duża odpowiedzialność, bo reprezentuje się wszystkich rolników tych z naszego powiatu i tych z całej Wielkopolski, bo wszyscy jednakowo ciężko pracowali. Uważam, że dożynki są świętem nas wszystkich, nie tylko rolników, ale także tych którzy codziennie jedzą chleb, na wyprodukowanie którego potrzeba tyle trudu – powiedział Tadeusz Zatylny.
Państwo Zatylni gospodarują na ponad 150 ha ziemi. Specjalizują się w produkcji zbóż oraz ziemniaków jadalnych i sadzeniaków, hodują także trzodę chlewną. W 2006 roku w gospodarstwie została wybudowana nowoczesna przechowalnia do ziemniaków. Dzięki niej bez względu na porę roku i warunki pogodowe można przygotowywać ziemniaki do odbiorców w wysokim standardzie jakości. Ich gospodarstwo należy do sieci gospodarstw doświadczalnych, co oznacza, że to do nich przyjeżdżają inni rolnicy podpatrywać nowinki.