strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Przyjaciele z Sonnebergu
12 lipca 2012 roku

Przyjaciele z Sonnebergu

Przez trzy dni w Powiecie Ostrowskim gościła delegacja z partnerskiego Powiatu Sonneberg (południowa Turyngia, Niemcy). Wizytę niemieckich przyjaciół zdominowały przed wszystkim rozmowy o dalszej współpracy w zakresie kultury, gospodarki i szkolnictwa zawodowego.

To była druga wizyta gości z Niemiec od czasu podpisania umowy (w 2009 r.) i pierwsza w tej kadencji samorządu.

zdjecie

Przez ostatnie lata korzyści z współpracy z Powiatem Sonneberg mieli głównie uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Brali oni udział w wyjazdach studyjnych, stażach i praktykach. Od zeszłego roku profity z partnerstwa ma także ostrowski szpital, który od niemieckich klinik otrzymał w 2011 r. sprzęt medyczny m.in. pompy infuzyjne, kardiomonitory, inkubatory.

W trakcie trzydniowego pobytu w skład delegacji weszli: Starościna Powiatu Sonneberg - Christine Zitzmann, Honorowy Zastępca Starościny - Wilfried Luther, Przewodniczący Rady Powiatu Sonneberg - Karl-Friedrich Schindhelm, Dyrektor Muzeum Zabawek w Sonneberg - Reinhilde Schneider, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Sonneberg – Volker Sesselmann,  Wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Sonneberg - Helmut Hommerschmidt oraz Rzecznik Prasowy Starościny – Michael Volk.

Pierwszego dnia delegacja z Sonnebergu wzięła udział w spotkaniu z władzami Powiatu Ostrowskiego i przedstawicielami Klubów Radnych Powiatu Ostrowskiego, a także Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w Ratuszu.

zdjecie

Szefowie powiatów rozmawiali przede wszystkim o kontynuacji współpracy z niemiecką Szkołą Zawodową. W ramach projektu Leonardo Da Vinci na staż do niemieckiej placówki mają tym razem wyjechać uczniowie z Zespołu Szkół Transportowo - Elektrycznych i Zespołu Szkół Technicznych. Wyjazd do Niemiec planują także nauczyciele z sześciu powiatowych szkół zawodowych. Współpracę z niemiecką szkołą muzyczną chce również nawiązać ostrowska placówka muzyczna.

zdjecie

Specjalnie dla nich Niemców krótki występ przygotowały dziewczyny z zespołu „Gwiazda” prowadzonego przez Alinę Janikowską. Duże wrażenie na gościach zrobił również koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego, który odbył się w ostrowskiej Synagodze. Z kolei w Pałacu Myśliwskim w Antoninie wysłuchali koncertu chopinowskiego w wykonaniu Łukasza Kryjoma.

- To były tylko dwa dni podczas, których chcieliśmy pokazać jak najwięcej z życia naszego powiatu, tym bardziej, że od ostatniej wizyty gości zmieniło się bardzo wiele, powstało wiele inwestycji, a ponadto w składzie delegacji wiele osób było u nas po raz pierwszy i pierwszy raz w ogóle w Polsce. Najpierw skupiliśmy się na ofercie kulturalnej. Drugiego dnia przyszedł czas na sferę gospodarczą i naukową. Byliśmy m.in. w zakładzie Niskich Temperatur PAN przy odolanowskim KRIO gdzie zaprezentowano gościom doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego helu, jedyne takie w Europie. Pokazaliśmy też wiodące ostrowskie przedsiębiorstwa. Nasi goście z uznaniem wyrażali się o nowo wybudowanym kompleksie boisk w Przygodzicach – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Kolejnym etapem współpracy obu samorządów ma być zorganizowana jeszcze w tym roku w Ostrowie wystawa zabawek ze znajdującego się w Sonnebergu największego muzeum zabawek w Niemczech. We wrześniu planowana jest rewizyta w Sonnebergu.  

Zdjęcia: Romana Ogórkiewicz i Anna Kryjom

Autor: Janusz Grzesiak

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 676