Zjazd sołtysów w Sieroszewicach
W poniedziałek 2 lipca 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbyło się spotkanie starostów, burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad z sołtysami z Wielkopolski. Zjazd połączono z jubileuszem 15-lecia istnienia Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.
Zaproszonych gości powitała wiceprezes Rady Powiatowej Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Bernadeta Biała. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: posłowie, senatorzy, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad, sołtysi i przedstawiciele różnych organizacji rolniczych z całej Wielkopolski.
Historię stowarzyszenia przedstawił założyciel, a obecnie prezes honorowy Franciszek Sztuka. O obecnej działalności mówiła prezes Barbara Czachura. Refleksją na temat działalności stowarzyszenia na szczeblu powiatu podzielił się Wiesław Janoś, a o strukturach gminnych mówił prezes Koła Sołtysów Gminy Sieroszewice Andrzej Gierlach. Poinformował, że koło powstało w 1997 roku i obecnie skupia 18 sołtysów.
– Nasza działalność opiera się na szerokiej współpracy z samorządem gminnym, ale przede wszystkim z organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy Sieroszewice. Są to czołowe organizacje z wiekową tradycją, czyli Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne. Są to grupy ludzi, bez których wsparcia działanie sołtysów byłoby o wiele uboższe i trudniejsze. Te organizacje są bazą do współdziałania i tworzenia wszelkich inicjatyw społecznych. Na wniosek koła sołtysów samorząd gminny z budżetu gminy wydzielił fundusz sołecki. Są to najlepiej zainwestowane pieniądze publiczne – mówił Andrzej Gierlach, który zaapelował do parlamentarzystów w sprawie ograniczania organizacji imprez na terenie wiosek.
- Jest to bolączka nas wszystkich sołtysów, a dotycząca organizowania imprez masowych, czyli festynów, dożynek. Ograniczenia polegają na tym, że jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia kas fiskalnych organizując jakikolwiek festyn. Prosimy o interwencję w tej sprawie – powiedział sołtys Latowic.
W swoim wystąpieniu Starosta Ostrowski wyraził radość, że jubileuszowe spotkanie odbywa się na terenie powiatu ostrowskiego, w gminie Sieroszewice.
–– Jesteście Państwo wspaniałymi ludźmi, którzy potrafią pisać dobrze budżety. Spotykam się z sołtysami z terenu powiatu ostrowskiego i kiedy wsłuchuję się w ich głosy, to jestem podbudowany tym, jak sołtysi bardzo żyją problemami, z którymi spotykają się w swoich wioskach. Jesteście Państwo bardzo ważnymi partnerami w kierowaniu polityką powiatu czy gmin. Uważam, że na terenie powiatu ostrowskiego ta współpraca jest bardzo dobra. Chciałbym życzyć sołtysom trwania w powołaniu na rzecz drugiego człowieka. Za tą pracę na rzecz polskiej wsi, polskiego powiatu i gminy bardzo serdecznie dziękuję. Chciałbym podziękować także samorządowcom powiatu ostrowskiego za to, że pochylają się nad problemami, którymi żyje wieś. Sieroszewice to gmina, która jest bardzo porządnie zarządzana z konkretnymi sukcesami przez Pana Czesława Berkowskiego, człowieka, który od 1990 roku jest wójtem tej gminy i on najwięcej mógłby powiedzieć, jak trzeba współpracować z sołtysami – powiedział starosta Paweł Rajski.
Sołtysom dziękował także wójt gminy Sieroszewice.
- Miałem przyjemność współpracować ze stowarzyszeniem od początku jego działalności. To już 15 lat. Cieszę się, że możemy w Sieroszewicach gościć wielu zasłużonych samorządowców, zacnych sołtysów i parlamentarzystów. W Polsce działa ponad 40 tysięcy 300 sołectw. Polska lokalna nie wyglądałaby tak jak wygląda, gdyby nie Państwa działalność i ciągłe podejmowanie inicjatyw. Na bieżąco współpracuję z sołtysami i wiem, jakie mają oczekiwania, ale nie zawsze jako włodarze gmin możemy te ambicje Państwa spełnić, jednak zawsze dążymy do porozumienia, kompromisu i do rozwiązywania tych najbardziej istotnych problemów. W naszej gminie współpraca z sołtysami układa się bardzo dobrze. Chciałem wszystkim sołtysom bardzo podziękować za ich zaangażowanie i aktywność. Na te następne lata życzę owocnej działalności i zadowolenia z tej pracy – powiedział Czesław Berkowski, który wręczył na ręce honorowego prezesa Franciszka Sztuki okolicznościową statuetkę.
Radość z tego, że spotkanie zorganizowano w Sieroszewicach wyraził sołtys Tadeusz Łapiński. Gratulacje i słowa wdzięczności wyrazili także m.in.: senator Andżelika Możdżanowska, poseł Andrzej Dera, poseł Piotr Walkowski, senator Ireneusz Niewiarowski, asystent Wojewody Wielkopolskiego Patryk Pawełczak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, starosta ostrzeszowski Lech Janicki, prezes Rady Powiatowej stowarzyszenia Wiesław Janoś oraz inni przedstawiciele władz samorządowych.
Uroczystość stała się też okazją do wręczenia statuetek i medali osobom współpracującym ze stowarzyszeniem oraz aktywnym sołtysom. Statuetki otrzymali: Piotr Walkowski, Franciszek Sztuka, Paweł Rajski, Lech Janicki, Piotr Ruta, Michał Piechocki, Dionizy Jaśniewicz, Krzysztof Nosal, Czesław Berkowski, Marek Beer, Adam Pawlicki, Wojciech Majchrzak, Jerzy Lechnerowski, Zbigniew Skikiewicz, Jarosław Sobczak, Aleksandra Głowacka, Tomasz Łęcki, Przemysław Majchrzak, Piotr Kuroszczyk, Józef Wajs, Anna Rydzewska, Jan Sarnowski, Andrzej Banaszyński, Krzysztof Dereziński, Wiesław Pokorski, Wojciech Ziętkowski, Jerzy Przygoda, Aleksander Podemski, Krzysztof Strużyński, Marian Hetmańczyk, Halina Zawiślak. Osoby, które otrzymały medale to: Stanisław Grabowski, Andrzej Wawrzyniak, Jerzy Ratajczak, Mieczysław Kaźmierczak, Zbigniew Wyrembelski, Leonard Sobieski, Józef Sikora, Adam Jurek, Kazimierz Kaczmarek, Roman Witek, Ludwik Dereziński, Stanisław Tomaszewski, Wiesław Janoś, Dorota Jaśkowiak, Marian Dolata, Irena Magdziarek, Józef Fudala, Władysława Smolińska, Tadeusz Maciejewski, Kazimierz Wróbel, Jan Stachowiak, Tadeusz Drzymała, Wawrzyn Nowak, Michał Nogalski, Stanisław Kaźmierski, Andrzej Pałasz, Henryk Matan, Henryk Kaźmierczak, Józef Bartkowiak, Wacław Świderski, Jadwiga Mogiełka. Wśród osób uhonorowanych medalami byli sołtysi z gminy Sieroszewice: Bernadeta Biała ze Strzyżewa, Jerzy Dera z Namysłaków, Jerzy Kasprzak z Rososzycy, Teresa Lemiesz z Ołoboku, Piotr Libidzic z Raduchowa, Teresa Lis z Parczewa, Tadeusz Łapiński z Sieroszewic i Jan Szmaj z Kani.
Spotkanie umiliła Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika.