Estrada Folkloru w Skrzebowej
Już w niedzielę 22 lipca 2012 roku odbędzie się Estrada Folkloru w Skrzebowej i Moszczance (gmina Raszków). Impreza organizowana jest w ramach II Swojskich Spotkań z Folklorem i została połączona z obchodami jubileuszu 75-lecia budowy kościoła w Skrzebowej. Podczas spotkania wystąpi blisko 240 artystów.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą odpustową św. Marii Magdaleny, celebrowaną przez ks. Alfreda Mąkę z Ostrowa Wielkopolskiego, podczas której odsłonięty zostanie po raz pierwszy po renowacji cudowny obraz Matki Boskiej Loretańskiej wraz z ufundowaną przez parafian i innych darczyńców złotą koroną.
Część artystyczna rozpocznie się o godzinie 15.00 na boisku sportowym. Wśród wykonawców z południowej Wielkopolski wystąpią: Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Nowej Wsi (pow. krotoszyński), Zespół Śpiewaczy „Kobierzanki” z Kobierna (pow. krotoszyński), Zespół Śpiewaczy „Łagiewniczanie” z Łagiewnik (pow. krotoszyński), Zespół Pieśni „Brzezinianki” z Brzezin (pow. kaliski), Kapela Ludowa „Brzeziny” z Brzezin (pow. kaliski), Zespół Śpiewaczy „Opatowianie” z Opatówka (pow. kaliski), Zespół Folklorystyczny „Piwonice” z Kalisza, Stanisław Musielak z Piwonic (Kalisz), Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki i Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” z Głogowej. Oprócz polskich zespołów w Swojskim Spotkaniu z Folklorem udział wezmą również zagraniczni goście: Zespół Tańca Ludowego „Branislav Nuąić” z Vladičin Han (Serbia) oraz Zespół Tańca Ludowego „Wesna” z Sumów (Ukraina).
W trakcie uroczystości odbędzie się także promocja książki Anety Franc pt. „Potęga obrazu. Dzieje parafii skrzebowskiej”. Książka szczegółowo opisuje historię i teraźniejszość miejscowości składających się na parafię skrzebowską, czasy drewnianych kościółków, dzieje budowy obecnego kościoła i 75 lat jego istnienia, kaplicę loretańską, obraz Matki Boskiej Loretańskiej, cmentarze, parafię w oczach artystów, duszpasterzy kierujących parafią, pojawiają się także spisy parafian z lat 1902 oraz 2012.
Ponadto odbędzie się promocja questu „Tajemne ruiny i podziemne przejście”, autorstwa ks. Bolesława Nowaka. Ta oryginalna, nieoznakowana, rymowana, druga tego typu ścieżka krajoznawcza w Wielkopolsce, poprowadzi turystów do kościoła z jego zabytkami, niedaleko elektrowni wiatrowej, obok gniazda bociana białego, doliną rzeki Ołobok, poprzez ruiny XVII-wiecznej kaplicy, cmentarz poewangelicki, cmentarz katolicki z jego zabytkowymi nagrobkami aż do dawnej karczmy i strażnicy. Na końcu trasy na jej zdobywców czekać będzie skarb oraz okolicznościowa pieczątka. Każdy chętny otrzyma darmową ulotkę, która poprowadzi go trasą questu.
Z kolei w kościele od godziny 15.00 mieszkańcy i goście będą mieli okazję podziwiać wystawę obrazów Stanisława Brajera, artysty malarza z Poznania, urodzonego w Skrzebowej. Tylko tego dnia można będzie obejrzeć kilka obrazów podarowanych ostatnio parafii skrzebowskiej, które inspirowane są naszym kościołem oraz kaplicą.
Występom towarzyszyć będą targi sztuki ludowej, na których pojawi się około 10 wystawców prezentujących rękodzieło wykonane ze słomki czy bibułki a także hafty, koronki, rzeźbę drewnianą i inne ozdoby.
Nie zabraknie też loterii fantowej z około setką nagród oraz wielu innych atrakcji dla dzieci. Jednym ze sponsorów tych uroczystości jest Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.