Program ratunkowy
Tego jak nie spanikować, ale skutecznie przywrócić akcję serca i w ogóle udzielić pomocy potrzebującym będą mogli się nauczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Ostrowskim. Ruszyła właśnie procedura konkursowa na przeprowadzenie programu edukacji zdrowotnej.
W Polsce wciąż zbyt mało osób wie, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Barierą jest po równo strach jak i niewiedza. Tymczasem proste, wydawałoby się, czynności przedmedyczne są w stanie uratować życie bezpośrednio lub przedłużyć funkcje życiowe do czasu przyjazdu profesjonalnych służb medycznych.
Program przeprowadzony zostanie od września do grudnia 2012 r. Objętych nim ma zostać 1949 uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z nich przez kilka godzin uczyć się będzie teorii i praktyki udzielania pierwszej pomocy.
- Od tego, kto wygra będziemy oczekiwać przeprowadzenia zajęć z zasad udzielania pomocy w urazach typu złamania, oparzenia, zadławienia, utonięcia, porażenia prądem, zatrzymanie krążenia i oddychania, ale również opanowania przez młodzież właściwej postawy przy wezwaniu pomocy. Ten Program to nie tylko zajęcia teoretyczne. Chcemy, aby każdy uczeń miał możliwość udziału w praktycznych ćwiczeniach na fantomach – mówi Małgorzata Pawlik kierownik Referatu Zdrowia i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Ostrowie.
Przypomnijmy, że w 2011 r. władze chciały zrealizować przegląd i lakowanie zębów u dzieci uczniów klas III. Projekt nie doszedł do skutku ze względu zaproponowanie wysokich stawek za jedno badanie. W tym roku w budżecie na naukę ratownictwa medycznego przeznaczono 70 tys. złotych.
- Dyskusja o wyborze programu profilaktycznego była przedmiotem obrad Komisji Zdrowia Rady Powiatu. Zadecydowaliśmy o profilu ratunkowo informacyjnym. Liczymy, że będzie zainteresowanie ze strony oferentów i samych uczniów. Ciekawi nas, jak konkurs wypadnie on pod względem finansowym. Naszym marzeniem jest bowiem w przypadku oszczędności zakup manekinów - fantomów dla szkół. Dzięki temu program mógłby oddziaływać przez wiele lat, bo z tych urządzeń korzystałyby kolejne roczniki – mówi Tomasz Ziąbka przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu.
W ramach programu uczestnicy, którzy nie mają jeszcze oznaczonej grupy krwi będą mieli także wykonane badanie krwi pod kątem jej określenia.