Uczcić pamięć Powstańców Warszawskich
Dzisiaj o godzinie 17:00 w całym kraju zawyją syreny. W ten sposób zostanie uczczona 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Z apelem o uhonorowanie pamięci Powstańców Warszawskich zwrócił się Instytut Pamięci Narodowej. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944r.) wezwano do uruchomienia syren alarmowych i wywieszenia w tym dniu flag narodowych na urzędach państwowych i w miejscach publicznych.
Jak podkreślają historycy Powstanie Warszawskie, mimo lokalnego charakteru walk nie było wydarzeniem, które ograniczało się do jednego miasta. Na terenach zdobytych przez Powstańców zaczęły otwarcie funkcjonować najwyższe struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Żołnierze Powstania stawili opór Niemcom walcząc o Warszawę, stolicę wolnej Polski, ale przede wszystkim podjęli się próby ocalenia powojennej suwerenności całego kraju.
W związku z rocznicą Starosta Ostrowski wystąpił do włodarzy wszystkich gmin z terenu Powiatu Ostrowskiego o uczczenie pamięci Powstańców. W rocznicę godziny „W’’, czyli dokładnie o godz. 17.00 w całym kraju mają zawyć syreny i na minutę ucichnąć uliczny zgiełk. Zamierzeniem IPN jest nadanie obchodom rocznicy Powstania charakteru ogólnokrajowego. Po raz pierwszy w ten sposób pamięć walczących uczczono w 2007 roku.