W stronę ekologii
Ostrowskie Przedsiębiorstwo PROMAX od lat inwestuje w proekologiczne rozwiązania. Po elektrowniach wiatrowych, pompach ciepła i solarach przyszedł czas na panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika, czyli system przekształcający promienie słoneczne w prąd, używana jest do odciążenia sieci energetycznej. Wyprodukowany przez panele dachowe prąd trafia bezpośrednio do wewnętrznej instalacji, umniejszając pobór energii. - Aktualnie fotowoltaika zabezpiecza około 15 procent zapotrzebowania energetycznego naszej stacji czołowej w ekologiczny sposób – wyjaśnia Wiesław Okrój, wspólnik Przedsiębiorstwa PROMAX.
Stacja czołowa napędzana słońcem
Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego jest krzemowe ogniwo. Gdy wystawi się je na działanie promieni słonecznych, pomiędzy dwiema warstwami ogniwa, pozytywną i negatywną, wytwarza się napięcie. Ogniwa łączone są szeregowe w celu uzyskania większego, a co za tym idzie użytecznego, napięcia. Integralnym elementem systemu fotowoltaicznego jest falownik, który przetwarza prąd stały w zmienny i synchronizuje prąd wyprodukowany przez panele z tym płynącym w sieci. – Obecnie zainstalowanych jest 48 paneli w 4 sekcjach. Miesięcznie cały system produkuje około 1200 kilowatogodzin – mówi Wiesław Okrój.
Ciekawostką jest fakt, że niedawno w firmie pojawił się Peugeot iON – prawdopodobnie pierwszy w Ostrowie samochód elektryczny zasilany prądem ze zwykłego gniazdka 230 V. W momencie, gdy pracuje fotowoltaika koszt napełniania akumulatorów jest równy zeru. Na jednym pełnym ładowaniu auto jest w stanie przejechać ok. 120 km. Peugeota wyposażony jest w silnik o mocy 49 kW, który rozpędza samochód do maksymalnej prędkości 130 km/h.
Biura ogrzewane ciepłem ziemi
Fotowoltaika to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie stosowane w siedzibie firmy PROMAX. Najbardziej czystą, skumulowaną w ziemi energię wykorzystuje się w pompach ciepła, ogrzewających budynek. W ciągu roku system pomp pozwala zaoszczędzić aż kilka tysięcy metrów sześciennych gazu.
Znaczne oszczędności przynoszą również solary słoneczne. – Od marca do października baterie słoneczne zaspokajają 80% naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Efektywność w pozostałym okresie to 25% – wyjaśnia Wiesław Okrój.
Ekologiczna energia na nieużytkach
Największym osiągnięciem firmy są jednak elektrownie wiatrowe, które nie dość, że produkują w pełni odnawialną, czystą energię, to pozwoliły na rewitalizację nieużytków, bo jedna z inwestycji powstała na byłym składowisku odpadów.
Aktualnie PROMAX posiada 6 elektrowni wiatrowych, z których największa Enercon E-82 o mocy 2,3 megawata w ciągu roku jest w stanie zasilić w energię elektryczną 4 tysiące gospodarstw domowych.
Przedsiębiorstwo PROMAX, dostawca cyfrowej telewizji kablowej, szerokopasmowego Internetu kablowego i bezprzewodowego w technologii WiMAX oraz telefonii stacjonarnej na terenie południowej Wielkopolski, z powodzeniem udowadnia, że nowoczesność może iść w parze z postawami ekologicznymi