Obóz naukowy - sposób na wypoczynek
Jak się okazuje jednym z ciekawszych sposobów na letni wypoczynek dla uczniów może być obóz naukowy. Z samego tylko IV Liceum Ogólnokształcącego z tej formy skorzystało 26 uczniów.
Młodzież miała zagwarantowany darmowy wypoczynek letni, a dodatkowo często w niestandardowy sposób mogła poszerzać swoje kompetencje i wiedzę.
W lipcu w Sulechowie koło Zielonej Góry 21 uczniów z IV LO wzięło udział w Interdyscyplinarnej Akademii Naukowców. Młodzież miała za zadanie przygotować prezentacje multimedialne w dziedzinie przedsiębiorczo-informatycznej, biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej. Prace ostrowian na temat aromaterapii i narkotyków zostały docenione w konkursie, a do uczniów trafiły ciekawe nagrody. Młodzież wyjechała w ramach projektu „Kompetencje kluczowe drogą do kariery”.
Na przełomie lipca i sierpnia trzy uczennice IV LO wraz z kolegami z innych powiatowych szkół, w sumie 10 osobowa grupa młodzieży wzięła udział w międzynarodowym obozie integracyjnym na Mazurach. W 12-dniowym programie znalazły się zajęcia sportowe, językowe, zabawy integracyjne oraz zwiedzanie Fromborka, Sztutowa i Krynicy Morskiej. Udział młodzieży z Powiatu Ostrowskiego był możliwy dzięki polsko-niemieckiej współpracy.
- Idea tego wyjazdu zrodziła się podczas mojej wizyty w Bundestagu. To dzięki współpracy polsko – niemieckiej, a przede wszystkim z inicjatywy profesora Günter Lange dla uczniów z Powiatu Ostrowskiego zostały przydzielone miejsca na udział w tym obozie. Jedynym warunkiem uczestnictwa w wyjeździe była znajomość języka niemieckiego – mówi P. Rajski
W tym samym czasie dwie inne uczennice w ramach projektu „Szkoła Sukcesu” przebywały na obozie językowym organizowanym przez English Unlimited Sp. z o.o. z Sopotu. Agata Balicka oraz Martyna Hadała podczas pobytu uczestniczyły w zajęciach z języka niemieckiego oraz przedsiębiorczości. W wolnych chwilach zwiedzały Sopot, Gdańsk, Gdynię, Hel oraz Szymbark. Uczennice bardzo dobrze wspominają ten pobyt.
- Głównym celem obozu było doskonalenie naszych umiejętności z języka niemieckiego oraz przedsiębiorczości. Zajęcia odbywały się w różnych ciekawych miejscach takich jak: plaża, Uniwersytet Gdański, szkoły językowe, muzeum, starówka czy kino. Zajęcia były bardzo intensywne ale ciekawe. Codziennie każdy z uczestników otrzymywał materiały z zadaniami oraz planem dnia. Po zajęciach edukacyjnych był również czas na mały relaks np: turniej piłki siatkowej, wyjście na plażę. Bardzo miło i ciekawie spędziliśmy tam czas – wspomina Agata Balicka, uczestniczka obozu w Gdańsku.