Już jutro Dożynki Wielkopolskie
Dożynki rozpoczną się 26 sierpnia 2012 roku o godz. 11.30 na Al. Powstańców Wielkopolskich, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie Wystawy Rolniczej, zaaranżowanej wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich, która na ten czas stanie się wystawowym deptakiem, a po obu jej stronach na terenie Parku Miejskiego oraz wokół budynków Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego zlokalizowane zostaną branżowe sektory wystawiennicze.
Celem wystawy jest popularyzacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w rolnictwie, promocja przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowanie tradycji rolniczych związanych z wielkopolską wsią.
W jednym z sektorów nazwanym Aleją Smaków znajdą się stoiska z tradycyjnymi, regionalnymi wielkopolskimi produktami masarskimi, mleczarskimi, piekarniczymi i pszczelarskimi. Niezwykle barwnie zapowiadają się stoiska z rękodziełem ludowym, czyli wyroby z wikliny, drewna, siana, słomy, gliny i papieru, dekoracje z suszy roślinnych, wyroby szydełkowe, figurki, biżuteria, zabawki i obrazy.
- Chcemy przy okazji Dożynek Wielkopolskich zjednoczyć lokalnych wytwórców, aby w przyszłości rękodzieło stało się naszą powiatową marką – mówi Aneta Franc Radna Powiatu Ostrowskiego.
Z myślą o najmłodszych zwiedzających przygotowana zostanie wystawa dawnego sprzętu rolniczego oraz wystawa starych pojazdów strażackich i sikawek konnych. Stare ciągniki zaprezentuje m.in. jarocińsko-pleszewskie Stowarzyszenia Miłośników Starych Ciągników, a wśród nich: Zetor 25K z roku 1958, RS 09 z roku 1962, Ursus C45 z roku 1963, Lanz Bulldog z roku 1948, Lanz Bulldog z roku 1949, Ursus C45 z roku 1953 czy Ursus C45 z roku 1948.
- Będzie to spora ciekawostka, bo eksponaty, które będzie można zobaczyć w ostrowie to jedne z pierwszych ciągników, które pojawiły się na polskich polach. Wszystkie są odrestaurowane i wciąż sprawne – mówi Dariusz Kaczmarek Komisarz Wystawy Rolniczej.
Inna atrakcję przygotowują miejscowe koła łowieckie, które zaprezentują trofea zdobyte podczas polowań na terenie kraju oraz ciekawostki z zagranicznych wojaży.
Miłośników motoryzacji na pewno zainteresuje aktualna oferta sprzedawców maszyn oraz nowoczesne ciągniki, kombajny i maszyny zakupione przez lokalnych gospodarzy w ramach pozyskanych środków unijnych. Warto dodać, że widzowie oprócz statycznych obiektów będą mogli podziwiać pracę maszyn w ruchu - pokaz maszyn rolniczych z udziałem publiczności czyli tzw. AGROSHOW przygotuje firma Agro-Rami z Gołuchowa.
Przybyłych rolników z pewnością przyciągnie prezentacja firm paszowych i nasiennych oraz firmy oferujące osprzęt rolniczy i ogrodniczy. Z myślą o zbliżającej się jesieni ogrodnicy przygotują rośliny, które wzbogacą ogrody przydomowe i balkony. A tegorocznymi płodami pochwalą się hobbyści z ostrowskich ogródków działkowych.
Na terenie wystawy rolnicy będą mogli uzyskać informację na temat programów unijnych, nowych odmian roślin, nawozów i pasz. Będzie też można odwiedzić stoiska instytucji samorządowych i agencji rządowych działających na rzecz rolnictwa i w jego otoczeniu. Nie zabraknie prezentacji związków hodowców i producentów rolnych z terenu Powiatu Ostrowskiego. Wystawa rolnicza udostępniona będzie dla zwiedzających od 10:00 - 19:00.
W tym czasie, o godz. 13.00 na stadionie KS Stal przy ul. Kusocińskiego odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Napierały, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. Na godzinę 14.30 zaplanowano wystawę wieńców dożynkowych, a o godz. 15.00 - uroczysty obrzęd dożynkowy.
Wystawa wieńców odbędzie się bez tradycyjnego korowodu. Wieńce zostaną wyeksponowane w otoczeniu ołtarza, wszystkie wezmą udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. ufundowane trzy nagrody I marszałka, II Starosty ostrowskiego i III Prezydenta Miasta.
Po zakończeniu obrzędu uczestnicy przejdą do Parku Miejskiego. Na 16.30 zaplanowano w Parku Miejskim program artystyczny z udziałem miejscowych zespołów ludowych, którego zwieńczeniem będzie o godzinie 20.00 koncert Kayah.
Dla dożynkowych gości przygotowany zostanie parking na prawie 1700 miejsc i parkingi buforowe na ponad 2 000 dodatkowych aut. Główne parkingi zlokalizowano przy al. Słowackiego oraz wokół stadionu żużlowego przy ul. Piłsudskiego. Na cały dzień zostanie zamknięta ulica Kusocińskiego (6:00-20:00) i al. Powstańców Wielkopolskich od skrzyżowania z ul. Kompały do skrzyżowania z ul. Ledóchowskiego (6:00-22:00).
Dla ułatwienia ruchu samochodów na głównych trasach wjazdowych do miasta mają pojawić się tablice kierunkowe z informacją o dojeździe do miejsc, na których odbywać się będą uroczystości dożynkowe (stadion lekkoatletyczny i park miejski). Specjalnie oznaczone będą również dojścia dla pieszych ze wskazanych parkingów na Mszę Św. oraz trasa, którą uczestnicy Mszy św. będą mogli przejść do Parku Miejskiego, czyli z ul. Kusocińskiego, ulicą Kaliską, Piłsudskiego i Ledóchowskiego do Al Powstańców Wielkopolskich. Ruchem pieszych pokierują Harcerze.
Organizatorami dożynek są: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Biskup Kaliski; współorganizatorami Miasto Ostrów Wielkopolski i Powiat Ostrowski.