strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
61 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK
24 sierpnia 2012 roku

61 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK

Ostrowski Oddział PTTK oraz działający przy nim Klub Turystyki Kolarskiej „Bicykl – 1977” były organizatorami 61 Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK, który odbył się od 11 do 19 sierpnia 2012 roku w Antoninie. Na imprezę zjechało 549 uczestników z całej Polski, przybyła także 47 osobowa grupa z Ukrainy oraz siedem osób z Niemiec.

Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się 13 sierpnia 2012 w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Poprzedził je barwny przejazd rowerzystów ulicami miasta. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu – Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg. PTTK reprezentował prezes Zarządu Głównego Lech Drożdżyński oraz Józef Fierek, prezes Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.

zdjecie

Cykliści przemierzali na swoich rowerach najpiękniejsze zakątki Południowej Wielkopolski. Trasy zlotu wiodły przede wszystkim przez powiat ostrowski, jednak podczas swoich wycieczek zlotowicze dotarli także do najciekawszych miejsc powiatu ostrzeszowskiego, kępińskiego, pleszewskiego i kaliskiego. Kolejne dni zlotu zostały nazwane adekwatnie do przebiegu tras wycieczek rowerowych zaproponowanych przez organizatorów. W ramach imprezy turyści objechali okolice Przygodzic i Antonina. Zwiedzili także Muzeum Miasta w Ostrowie Wielkopolskim i Synagogę.

Uczestnicy zlotu poznawali również atrakcje znajdujące się po drodze do wymienionych miejsc. Oglądali kościoły, pałace, muzea i izby regionalne, rzeźby ludowe i osobliwości przyrody napotkane na trasach zlotowych. Najdłuższa trasa zlotu wiodła do Gołuchowa i liczyła ok. 120 km. Dla mniej wytrawnych turystów organizatorzy przygotowali 2 wycieczki autokarowe – 14.08. – do Gołuchowa oraz 15.08. – do Kalisza, Opatówka i Russowa.

zdjecie

Oprócz wycieczek rowerowych i autokarowych organizatorzy imprezy przygotowali dla zlotowiczów także inne atrakcje. W poniedziałek w pałacu w Antoninie odbył się koncert muzyki Chopina. We wtorek natomiast wszystkich rozbawił do łez występ Mr Chap. Dla zwolenników rywalizacji codziennie odbywały się konkursy sprawnościowe np. rowerowy tor przeszkód, żółwia jazda na rowerze czy toczenie felgi. Odbył się również konkurs wiedzy krajoznawczej, znajomości przepisów ruchu drogowego oraz konkurs piosenki. Z kolei amatorzy tańca mogli pobawić się podczas programu wieczornego. Najwytrwalsi okazali się jednak miłośnicy ogniska i śpiewów przy dźwiękach gitary, którzy kończyli swoje spotkania o czwartej nad ranem.

zdjecie

Ceremonia zakończenia zlotu odbyła się w piątek 17 sierpnia 2012. W sobotę 18 sierpnia wieczorem, choć już po oficjalnym zakończeniu zlotu organizatorzy przygotowali dla uczestników jeszcze jedną zaskakującą niespodziankę. Był nią wspaniały tort ufundowany przez KTK „Bicykl – 1977” z okazji 35-lecia istnienia klubu.

Ze środków Miasta Ostrowa Wielkopolskiego ufundowano m.in. elementy odblaskowe dla każdego uczestnika, natomiast ze środków Starostwa Powiatowego m.in. koncert chopinowski w pałacu w Antonie. Ceremonię otwarcia uświetnił występ Aleksandry Kiełb-Szawuły z zespołem Wyspa.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 600