Spotkanie kombatantów w Ołoboku
W sobotę 1 września, Zarząd Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Sieroszewicach zorganizował spotkanie połączone ze wspomnieniem 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Jana Ewangelisty w Ołoboku, którą w intencji kombatantów odprawił proboszcz ks. kanonik Bogdan Wojciechowski. Przemarsz z kościoła pod Pomnik Pamięci i Męczeństwa prowadziła orkiestra dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika. Kwiaty pod pomnikiem złożył wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski. Druga część spotkania odbyła się w Domu Rolnika w Ołoboku, gdzie zaproszonych gości, kombatantów i podopiecznych powitał w imieniu prezesa koła jego zastępca Tadeusz Sośnicki.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, skarbnik Teresa Grzeszczyk, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Tomasz Gościniak, prezes Zarządu Gminnego OSP w Sieroszewicach Tomasz Woźniak. Ze względu na chorobę w skutek, której prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Sieroszewicach Stefan Prałat stracił głos, dalsze obrady prowadził wiceprezes Tadeusz Sośnicki, który przedstawił sprawozdanie za 2011 rok.
Obecnie do związku należy 96 członków i 40 podopiecznych. Przypomniał, że 11 marca 2011 roku zmarł Józef Bąk, wieloletni kombatant, żołnierz 60 Pułku Piechoty. Dodał, że koło ma w swoich szeregach żołnierza z Syberii płk. Józefa Kuźmiaka. Poinformował, że w ostatnim czasie zmarło kilkunastu kombatantów. Pamięć zmarłych uczczono chwilą ciszy.
Wiceprezes podziękował gościom za wspieranie kombatantów, a szczególnie wójtowi gminy Sieroszewice za wszelką pomoc i bardzo dobrą współpracę. Tadeusz Sośnicki zdał też sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej. Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych prezesowi Stefanowi Prałatowi.
W swoim wystąpieniu Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak przypomniał wydarzenia wiążące się z wybuchem II wojny światowej, wymienił najważniejsze bitwy kampanii wrześniowej i wskazał na wiele innych działań okupacyjnych, m.in. opowiedział historię o zrzutach broni w bazie „Żyto 2” pod Ołobokiem.
- Czas płynie nieustannie i coraz mniej jest wśród nas kombatantów, którzy pamiętają II wojnę światową. Jedną z najistotniejszych rzeczy dla historyków jest utrzymanie pamięci o tych czasach. Ważne jest, aby żyjący współcześnie budowali przyszłość w oparciu o wartości, które niesie ze sobą nasza historia – mówił Tomasz Ławniczak. Poinformował, że szpital w Ostrowie został wpisany na wojewódzką listę „Szpitali przyjaznych dla kombatantów”.
O ogromie represji i cierpienia związanego z czasami II wojny światowej mówił także wójt gminy Sieroszewice, który podziękował prezesowi za pracę na rzecz kombatantów. – Od wielu lat współpracuję z Panem Stefanem i obserwuję jego działania. Jesteśmy wdzięczni Panu Prezesowi i Zarządowi Koła w Sieroszewicach za ich działalność – powiedział Czesław Berkowski. Spotkanie umiliła orkiestra dęta „Ołobok”.
Fot. Urząd Gminy w Sieroszewicach